Instalacje elektryczne

Bezpieczeństwo eksploatacji instalacji elektrycznych w domach i mieszkaniach.

Co prawda obecnie coraz mniej się słyszy o wypadkach związanych z obsługą i eksploatacją instalacji elektrycznych, jednakże jest to w dalszym ciągu poważny problem. Wynika głównie z braku prawidłowego podejścia do użytkowania samej instalacji jak również urządzeń elektrycznych. Bardzo często przyczyną wypadków jest także wadliwy stan techniczny eksploatowanych instalacji, co wynika głównie z chęci oszczędności. Warto tutaj podkreślić, iż bezpieczna eksploatacja instalacji wcale nie pociąga za sobą wysokich kosztów. Rocznie są to naprawdę niewielki sumy, które pozwolą utrzymać instalację w dobrym stanie technicznym. Jeśli do tego dołożymy prawidłowe podejście do eksploatacji elektryczności, to możemy w wyraźny sposób zminimalizować liczbę wypadków w tym zakresie.

Stan techniczny instalacji elektrycznej.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jedną z głównych przyczyn wypadków związanych z elektrycznością, jest wadliwy stan techniczny instalacji elektrycznej, jak również eksploatowanych urządzeń elektrycznych. Wynika to przede wszystkim z chęci poczynienia dość wątpliwych oszczędności. Choć trzeba przyznać, iż pewna grupa społeczna w naszym kraju może mieć trudności z wygospodarowaniem funduszy na regularne przeglądy techniczne instalacji elektrycznych. Niemniej jednak, trzeba tutaj stwierdzić, iż utrzymanie instalacji w dobrym stanie technicznym nie jest zbyt wygórowanym wydatkiem. Najważniejszą kwestią, na której należy się skupić z punktu widzenia użytkownika, jest fakt, aby wszystkie łączniki oraz gniazdka elektryczne były utrzymane w dobrym stanie technicznym. Tego typu przegląd można zrealizować samodzielnie, choć oczywiście nie zastąpi to przeglądu realizowanego przez profesjonalnego elektryka. Wymiana ewentualnych uszkodzonych łączników oraz gniazdek elektrycznych też nie należy do zadań zbyt kosztownych. Może jednakże znacząco podwyższyć poziom bezpieczeństwa codziennej eksploatacji całej instalacji oraz pozostałych urządzeń elektrycznych.

Sposób użytkowania urządzeń elektrycznych.

W sytuacji, kiedy wszystkie łączniki oraz gniazdka elektryczne są w pełni sprawne, jedyną przyczyną ewentualnych wypadków będzie nasze, niewłaściwe podejście do eksploatacji urządzeń elektrycznych. Najczęstszymi przyczynami wypadków w tym zakresie są:

  • Używanie niesprawnych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych
  • Wkładanie bądź wyjmowanie wtyczek do gniazdek mokrymi rękami
  • Wyrywanie wtyczki z gniazdka elektrycznego.

W zasadzie, są to kwestie, których bardzo łatwo uniknąć. Przestrzeganie prostych zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń elektrycznych nie jest niczym nadzwyczajnym. Trzeba jedynie stale kontrolować swoje własne zachowanie i nie popadać w rutynę. To właśnie rutyna w tym przypadku, najczęściej negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Z jej powodu przestajemy myśleć o bezpieczeństwie i postępujemy w sposób zupełnie bezmyślny, co prowadzi do różnorodnych wypadków związanych z elektrycznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *