Brykiet z trocin
Przemysł i Produkcja

Brykiet z trocin i jego produkcja.

Nowoczesny brykiet z trocin to bardzo dobry i przede wszystkim w pełni ekologiczny materiał opałowy, który możemy wykorzystywać zarówno w piecach kominkowych, jak i w specjalnie przystosowanych do jego spalania kotła CO. Bardzo istotną kwestią jest tutaj to, iż powstaje on z odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Wszelkiego rodzaju odpady, takie jak wióry, trociny i zrębki, mogą być z powodzeniem przetworzone na brykiet z trocin a następnie wykorzystane jako paliwo do ogrzewania naszych domów. Jest to więc nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne rozwiązanie.

Jak powstaje brykiet z trocin?

Aby wyprodukować brykiet z trocin, trzeba oczywiście dysponować odpowiednią ich ilością, oraz maszynami, które będą w stanie przetworzyć je na kostki brykietu. W tym zakresie, obecnie, najlepszym rozwiązaniem są brykieciarki Briklis. Jest to dostawca nowoczesnych linii produkcyjnych do produkcji brykietu drzewnego, którego maszyny można dostosować do zróżnicowanych warunków produkcji.

Materiał wsadowy, czyli wszelkie zrębki, wióry i trociny, musi być wstępnie przesuszony. Chodzi o to, aby pozbyć się maksymalnie dużej ilości wilgoci, która niekorzystnie wpływa na proces produkcji brykietu drzewnego. Odpowiednio przygotowany materiał trafia do brykieciarek, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury jest prasowany i formowany w pożądane formy brykietów. Możliwe jest wytwarzanie zarówno klasycznych kostek brykietowych, jak i wałków o różnej średnicy, które sprawdzają się w piecach kominkowych.

Dlaczego wilgoć jest wrogiem brykietu.

Musimy sobie także wyjaśnić, dlaczego brykiet z trocin, musi być odizolowany od wilgoci, tak samo jak cały proces produkcyjny. Chodzi tutaj o to, iż w trakcie prasowania materiału wsadowego, z drewna wyciskana jest żywica, która stanowi naturalne i ekologiczne lepiszcze – materiał scalający wióry drewniane w jedną całość. Dzięki temu nie trzeba stosować dodatkowych, chemicznych substancji sklejających.

Jeśli materiał wsadowy nie będzie wystarczająco przesuszony, powstający brykiet z trocin nie będzie wystarczająco dobrze scalony w jedną całość. Skutkiem tego może łatwiej się rozpadać co jest absolutnie niewskazane.
Jeśli zaś do gotowego wyrobu dostanie się wilgoć, to zacznie się on po prostu rozklejać a tym samym stanie się niezdatny do użytku. Możemy więc powiedzieć, iż wilgoć ma istotnie negatywny wpływ na brykiet z trocin, dlatego też, należy się jej w jak największym zakresie pozbyć z całego procesu produkcyjnego.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż brykiet z trocin, to bardzo dobry materiał opałowy, o dobrych parametrach i co najważniejsze, w pełni ekologiczny. Jego wytwarzanie zaś nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowany. Stosując odpowiednie technologie produkcyjne i dbając o pełną izolację procesu produkcyjnego od wilgoci, możemy wytwarzać bardzo dobrej jakości brykiet z trocin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *