chińskie zioła lecznicze
Zdrowie

Chińskie zioła lecznicze.

W ostatnim czasie, w naszym kraju, coraz większą popularność zyskują chińskie zioła lecznicze. Nie bez powodu. W końcu chińska medycyna ludowa stoi od wielu wieków na bardzo wysokim poziomie. Chińczycy są też uważani za prekursorów ziołolecznictwa, wobec czego ich bogata wiedza w tym zakresie, jest ceniona także poza granicami Chin. Warto więc sprawdzić, które chińskie zioła lecznicze są obecnie najbardziej popularne, oraz na jakie dolegliwości będą nam pomagać.

Które chińskie zioła lecznicze są najbardziej popularne w zastosowaniu?

Tak jak w każdym innym przypadku, tak też i w przypadku ziół leczniczych z chin, niektóre z nich są bardziej popularne, a inne mniej. Obecnie, w Polsce, ale także w innych krajach Europy, do najbardziej popularnych, zaliczyć możemy następujące chińskie zioła lecznicze:

 • Czosnek – w medycynie chińskiej odpowiedzialny za usuwanie pasożytów. Jest to jednocześnie zioło znane i bardzo popularne także w naszym kraju.
 • Kurkuma – wpływająca korzystnie na leczenie depresji
 • Chryzantema – której działanie łagodzi wszelkie podrażnienia oczu
 • Skórka mandarynki – odpowiedzialna za stymulację energii
 • Mniszek lekarski – wykazujący działanie przeciwropne.
 • Kardamon – ze względu na swoją aromatyczność wykazuje działanie wyostrzające zmysły.
 • Bambus – działanie pochłaniające wilgoć
 • Szafran – stosowany w celu wzmacniania krwi
 • Nasiona rzodkiewki – korzystne dla układu pokarmowego poprzez eliminowanie zastoju
 • Suszony konik morski – wykazujący działanie podnoszące potencję
 • Żeń-szeń – jako roślina podnosząca i wzmacniająca poziom energii.

Oczywiście są to tylko przykłady ziół, dość dobrze znanych poza granicami ojczyzny medycyny naturalnej. Poza tym, występują jeszcze inne, liczne chińskie zioła lecznicze, które są popularne w krajach azjatyckich, natomiast u nas nieco mniej znane.

Czy chińska medycyna naturalna jest skuteczna?

Co by nie mówić, Chińczycy stosują ziołolecznictwo od wielu wieków i w zdecydowanej większości przypadków wykazują one bardzo dobry poziom skuteczności. Można nawet powiedzieć, iż zioła medycyny chińskiej, stosowane prawidłowo, rzeczywiście będą przynosić korzystne efekty zdrowotne. Co ważne, współczesna nauka medyczna oraz postęp technologiczny, pozwoliły nam potwierdzić wysoką skuteczność nie tylko chińskich ziół, ale ziół w ogóle. Możliwe stało się dokładne zbadanie ich składu i tego, jak poszczególne składniki wpływają na nasz organizm i pomagają zwalczać różnorodne dolegliwości.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż chińskie zioła lecznicze to w wielu przypadkach doskonała wręcz alternatywa dla terapii farmakologicznych. Co ważne, współczesna medycyna coraz bardziej zaczyna doceniać ziołolecznictwo, dzięki czemu, fitoterapia staje się coraz częściej naturalnym elementem wszelkich terapii leczniczych. Niejednokrotnie zioła, w tym także chińskie zioła lecznicze, są stosowane jako terapia uzupełniająca. Są jednak także takie dolegliwości, w których przypadku to właśnie ziołolecznictwo jest wystarczającym sposobem ich leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *