Porady dla ogrodników

Efektywna uprawa Azalii w przydomowych ogrodach.

Jednym ze zdecydowanie piękniejszych krzewów ozdobnych do naszego ogrodu jest bez wątpienia Azalia, jak zresztą wszystkie rośliny z rodziny Rhododendron. Sa to krzewy o stosunkowo zróżnicowanych rozmiarach, w zależności od gatunku osiągające od kilkudziesięciu centymetrów do nawet ponad dwóch metrów wysokości. Do najważniejszych zalet uprawy Azalii w przydomowych ogrodach, należy bez wątpienia zaliczyć kwestię tego, iż sa to rośliny niezbyt wymagające w zakresie pielęgnacji, jak również stanowią wyjątkowo estetyczny dodatek do każdego ogrodu. Zobaczmy zatem jak podejść do kwestii uprawy Azalii w przydomowym ogrodzie, bowiem pewnych kwestii trzeba dopilnować, aby stworzyć tym roślinom dogodne warunki do wegetacji.

Przede wszystkim odpowiednia gleba i stanowisko.

Nie da się uprawiać skutecznie Azalii w naszych przydomowych ogrodach, jeśli nie stworzymy odpowiedniego w tym celu stanowiska nasadzenia. Powinno ono być w sporym zakresie zacenione, toteż sąsiedztwo większych drzew będzie jak najbardziej wskazane. Warto tutaj jednak pamiętać o kwestii tego, aby większy sąsiad nie miał tak samo jak azalie – różaneczniki, płytkiego systemu korzeniowego, bowiem jako większa roślina o tym samym systemie korzeniowym, bez trudu byłaby w stanie przechwycić całą wodę z gleby, a to niestety nie byłoby dobre dla naszych różaneczników.

Musimy także przygotować odpowiednią mieszankę gleby, która zapewni azaliom podłoże o zakresie odczynu pH w przedziale p-6,5, czyli dość kwaśną. W tym celu w równych proporcjach musimy zmieszać ze sobą korę sosnową, nie odkwaszany torf oraz glebę ogrodniczą, lub kompost. Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy dość spory dołek, w którym będziemy następnie sadzić nasze azalie.

Pielęgnacja Azalii.

Jak już wspomnieliśmy w zakresie pielęgnacji nie będziemy mieli za dużo do roboty, bowiem krzewy te bardzo dobrze sobie radzą. Można jedynie pamiętać o usuwanie ewentualnie zeschniętych gałązek, aby zrobić miejsce nowym pędom. Musimy także pamiętać o systematycznym nawadnianiu. W tym celu możemy wykorzystać profesjonalne zraszacze ogrodowe, które zapewnią nam automatyzację procesu nawadniania naszych azalii. Szczególnie istotnym jest nawadnianie w okresie letnich upałów, oraz przed nastaniem zimy, aby zapewnić roślinom możliwość solidnego przygotowania się do przetrwania mroźnych dni. Generalnie rzecz wiec ujmując, można tutaj całkiem śmiało stwierdzić, iż uprawa Azalii i Różaneczników w przydomowych ogrodach nie jest zadaniem wyjątkowo trudnym, toteż każdy z nas może sobie bez trudu pozwolić na ich nasadzenie i podniesienie tym samym poziomu estetyki naszego przydomowego ogrodu. Z cała też pewnością w tak pięknie urządzonym ogrodzie, będziemy mogli przyjemniej spędzać czas na relaksowaniu się po ciężkim dniu pracy, czy też w trakcie grillowania z rodziną i przyjaciółmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *