geowłóknina PGM
Materiały budowlane

Geowłóknina PGM

Wśród wielu materiałów geosyntetycznych, to właśnie geowłóknina PGM jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie naprawy nawierzchni drogowych. Na chwilę obecną, charakteryzuje się znacznie większą skutecznością niż stosowane dotychczas rozwiązania. Jej wykorzystanie w toku remontu nawierzchni drogowych przynosi konkretne korzyści, toteż jej zastosowanie jest jak najbardziej wskazane.

Jakie korzyści daje geowłóknina PGM stosowana przy naprawie nawierzchni drogowych?

Najważniejszymi funkcjami, jakie pełni geowłóknina PGM jest redukcja naprężeń, oraz uszczelnienie nawierzchni bitumicznej.

  • Redukcja naprężeń – dzięki zastosowanie geowłókniny typu PGM, naprężenia wynikające z obciążeń eksploatacyjnych nawierzchni drogowej są znacznie zredukowane. Skutkiem tego, wydłuża się okres żywotności całej nawierzchni i nie dochodzi do kolejnych uszkodzeń.
  • Uszczelnienie – w tym zakresie wzmacniane geowłókniny typu PGM, zapewniają skuteczne uszczelnienie warstwy nawierzchni w miejscu realizowanych napraw. Zmniejsza to w znacznym zakresie ryzyko penetracji całej konstrukcji drogi przez wodę pochodzenia atmosferycznego, jak również przez inne substancje, mogące się wylewać na drogę. Dzięki temu, podnosi się żywotność nawierzchni, jak również podnosi się poziom bezpieczeństwa. Jakiekolwiek substancje szkodliwe rozlane na jezdni (oleje, paliwa) nie przedostaną się do gruntu, gdzie prowadziłyby do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych.

Dlaczego geowłóknina PGM jest tak dobrym materiałem geosyntetycznym?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest wykonana z włókien ciągłych polipropylenowych a poza tym jest dodatkowo mechanicznie wzmacniania. Dzięki temu, jej zastosowanie przyczynia się opóźnienia starzenia się nawierzchni drogowej. W połączeniu z warstwą bitumiczną, jest to doskonałe zabezpieczenie przed przenikaniem wody oraz innych substancji w głąb konstrukcji drogi. Najczęściej wykorzystywana jest do napraw nawierzchni drogowych przy utrwalaniu powierzchniowym. Jest też stosowana przy cienkich warstwach nawierzchni, oraz przy nawierzchniach drogowych o stosunkowo małym natężeniu ruchu.

Możemy więc powiedzieć, iż geowłóknina PGM to doskonały wręcz materiał geosyntetyczny, stosowanie w budownictwie drogowym. Jego zastosowanie co prawda podnosi nieco koszty realizacji napraw nawierzchni, jednakże znacznie podnosi trwałość napraw.

Podsumowanie.

Obecnie, geowłóknina PGM jest geosyntetykiem, w zasadzie standardowo wykorzystywanym przy naprawie nawierzchni drogowych. Jej liczne korzyści wynikające z doskonałych parametrów technicznych sprawiają, iż większość firm w branży budownictwa drogowego sięga po nią, właśnie ze względu na przytoczone powyżej korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *