Zdrowie

Jak się pozbyć wrzodów żołądka?

Problemy z wrzodami żołądka mogą dotykać bardzo wielu z nas. Co gorsza, mało kto dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, jak wychwycić tego typu chorobę, oraz jak z nią walczyć. Przede wszystkim więc należy skutecznie nauczyć się wykrywać objawy dotyczące tej choroby, a następnie dowiedzieć się, jak pozbyć się wrzodów żołądka. Niestety nie zawsze jest to takie proste jak na papierze. Dlatego też, trzeba tutaj przede wszystkim zadbać o poszerzenie swojej wiedzy w tym zakresie, aby choroba wrzodowa mogła zostać jak najwcześniej wykryta. Im szybciej bowiem uda nam się zareagować na pierwsze objawy choroby wrzodowej, tym lepsze rokowania w procesie leczenia.

Przyczyny pojawiania się choroby wrzodowej.

Jeszcze zupełnie do niedawna, uważano, iż choroba wrzodowa to choroba tzw. dyrektorska. Wynika to z faktu, iż najczęściej problemy z tego tytułu dotykały osób na wyższych stanowiskach. Wiązano ją więc głównie z nadmierną ilością stresu związaną z wysokim poziome odpowiedzialności zawodowej. Okazuje się jednak, iż choroba wrzodowa może zaatakować także osoby, które wiodą Zycie raczej nie wyeksponowane na silne czynniki stresogenne.

Głównym winowajcą w przypadku choroby wrzodowej jest bowiem bakteria Helicobacter pylori (link). Jest to bakteria, która zarażonych w naszym kraju jest, według najnowszych badań, ok. 32% dzieci oraz nawet do 90% osób dorosłych. Jak więc widać, pierwsze przyczyny choroby wrzodowej już mamy wszyscy. Co oczywiście nie świadczy o tym, iż każdy zakażony bakterią będzie od razu miał trudności z wrzodami. Kolejne badania prowadzone w tym zakresie wykazują zależność zachorowania od konkretnego szczepu bakterii czy też od indywidualnych uwarunkowań, takich jak chociażby grupa krwi. Okazało się bowiem, iż większe szanse na rozwój choroby wrzodowej mają osoby z grupą krwi „0”

Nieco o leczeniu, czyli jak pozbyć się wrzodów żołądka?

Prowadzone wielokrotnie już badania, przez różne ośrodki naukowe, jak dotąd nie wykazały, aby dieta mogła w jakimkolwiek zakresie prowadzić na przykład do lepszego gojenia się wrzodów. Niemniej niektóre z potraw są w stanie skutecznie nasilać dolegliwości związane z wrzodami. Są to na przykład soki owocowe, tłuste i ostre pokarmy. Warto je więc wyeliminować chociażby ze względu na ten fakt. Nie każdy jednak wie, jak się pozbyć wrzodów żołądka poprzez zastosowanie innych metod leczenia.

Z cała pewnością bardzo dobre efekty może przynieść ziołowe leczenie wrzodów układu pokarmowego połączone ze zmiany w naszym codziennym życiu a głównie w diecie. Warto wyeliminować papierosy jak również alkohol, choć nie wykazano aby alkohol opóźniał gojenie się wrzodów. Eliminacji lub znacznym ograniczeniom powinny podlegać też: naleśniki, pieczywo żytnie i razowe, zapiekanki, pierogi, grzyby, ryby, zasmażki, tłuste potrawy, sery żółte, gotowe sosy z paczki, margaryna, kwaśna śmietana, ocet, chrzan, rośliny strączkowe, słonica, smalec, warzywa kapustne, wędliny, tłuste ciasta, czekolada, napoje gazowane. Jest tego stosunkowo sporo. Jednakże jeśli chcemy skutecznie się pozbyć wrzodów żołądka, warto skorzystać z tego typu rad i wyeliminować wspomniane potrawy i przetwory, aby zminimalizować ryzyko komplikacji chorobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *