Ekologia

Jak skutecznie wdrożyć produkcję brykietu?

Produkcja brykietu jest procesem niezbyt trudnym, aczkolwiek swoje wymagania, jak każdy inny proces technologiczny ma. Aby osiągnąć dobrej jakości produkt finalny, należy dołożyć wszelkich starań aby spełnić najważniejsze w tym zakresie wymagania. Warto tutaj też podkreślić, iż na chwilę obecną brykiet drzewny, staje się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym. Dzieje się tak głównie za sprawą coraz większej świadomości społecznej w zakresie skutków spalania paliw kopalnych. Przejście na mniej trujące materiały opałowe, a takim bez wątpienia jest brykiet drzewny, z całą pewnością pozwoli spowolnić, a być może nawet całkowicie zatrzymać ocieplanie się klimatu naszej planety.

Jak przygotować produkcję brykietu drzewnego?

podawanie-do-karuzeliSame przygotowania powinny tutaj rozpocząć się od zadbania o niezbędną infrastrukturę magazynową i produkcyjną. Pomieszczenia przeznaczone do magazynowania materiału wsadowego, oraz gotowego brykietu, powinny gwarantować pełne zabezpieczenie przed zgubnym wpływem wilgoci. Oczywiście pomieszczenia produkcyjne powinny gwarantować nam takie same warunki, aby wilgoć nie wpływała negatywnie na jakość wytwarzanego brykietu. Chodzi tutaj o to, aby brykieciarka w toku wytwarzania brykietu drzewnego była odseparowana od wilgoci. Może ona bowiem przedostawać się do wnętrza maszyny prowadząc do jej korodowania. Co jednak istotniejsze w tym przypadku, w toku produkcji brykietu, materiał wsadowy (wióry, zrębki, trociny) jest prasowany przy udziale wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Na tym etapie z materiału odparowuje nadmierna ilość wody i wyciskana jest naturalna żywica, która stanowi lepiszcze. Nadmiernie wilgotne otoczenie, może znacznie osłabić poziom sklejania kostek brykietu, co będzie negatywne dla całej produkcji.

Warunki spalania brykietu drzewnego.

brykieciarka_1Bardzo istotnym zagadnieniem związanym z brykietem drzewnym jest jego spalanie, a w zasadzie warunki jego spalania. Chodzi tutaj o to, iż, brykiet przeznaczony do spalania powinien być maksymalnie wysuszony. Dopuszczalny poziom wilgoci to maksymalnie 8%. Jeśli brykiet będzie bardziej wilgotny, to przede wszystkim zacznie się rozpadać. Jest jednak jeszcze jeden poważny szkopuł, związany z próbą spalania wilgotnego brykietu. Otóż jego wartość energetyczna natychmiast będzie spadać. Wynika to z faktu tego, iż w pierwszym etapie spalania, należy odparować całą wodę. Im jej zaś więcej, tym więcej energii należy przeznaczyć na jej odparowanie. To oczywiście sprawia iż mniej energii pozostaje do ogrzewania czynnika grzewczego. Nie wspominając już o kwestii tego, iż parująca woda w kotle centralnym będzie prowadzić do korodowania jego elementów. Możemy więc powiedzieć, iż wilgoć wpływa na stabilność zlepienia kostek brykietu, jego wartość energetyczną i żywotność kotła. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby do spalania przeznaczać maksymalnie suchy brykiet drzewny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *