Porady dla ogrodników

Krety w naszym ogrodzie

Zwierzęta przyciągnięte do naszego ogrodu, w zdecydowanej większości będą jego dodatkowymi zaletami. Zresztą wystarczy sobie pomyśleć, o tym, jak przyjemnie usiąść w ogrodzie, gdzie dookoła szumią drzewka, śpiewają ptaki, o po gałązkach skaczą wiewiórki. Niestety, wraz z tymi wszystkimi pożytecznymi i miłymi dla oka zwierzętami, do naszego ogrodu ściągać będą także inne, mniej pożyteczne zwierzęta, które warto od samego początku poinformować o tym, iż nie są tam mile widziane. Wszelkiego rodzaju gryzonie to zdecydowanie największe zagrożenie dla naszych roślin, toteż należy poświęcić szczególną uwagę aby uchronić nasze rośliny przed ich negatywnym działaniem.

Szkody wyrządzone przez krety.

Jednymi z poważniejszych szkodników, będą tutaj krety drążące nory pod ziemią w celu wyszukiwania smakowitych korzeni roślin. Najgorsze w tym wszystkim jest to, iż krety potrafią skutecznie zniszczyć nasze rośliny obgryzając ich korzenie, a przy tym zniszczyć także całą strukturę naszego ogrodu. Drążone tunele z czasem zapadają się pod kołami kosiarki, przez co pieczołowicie wyrównywana przez nas powierzchnia, niestety wymaga korekt. Co kilka metrów zaś, krety wypychają ziemię z drążonych tuneli przez co pokazują się charakterystyczne i niezbyt przyjemne dla naszego oka kopce. Dlatego też, zwalczanie kretów powinno być prowadzone jak najbardziej stanowczo, najlepiej już od samego początku, zanim jeszcze pierwsza roślina rozwinie się na naszych grządkach.

Środki zapobiegawcze przeciw kretom.

Jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań, które dość skutecznie zapobiega pojawianiu się inwazji kretów jest instalacja odpowiednie siatki. Można to osiągnąć na dwa sposoby.

  1. Siatkę można zainstalować na powierzchni całego ogrodu, na głębokości kilkudziesięciu centymetrów, z następnie przykryć ją warstwą gleby. Korzenie roślin bez trudu przedostaną się przez jej oczka, natomiast kret nie będzie w stanie wydostać się na powierzchnię, przez co też teren będzie dla niego niekorzystny, a co za tym idzie, raczej dość szybko go opuści.
  2. Jeśli jednak już złożyliśmy ogród to szkoda będzie teraz wszystko niszczyć aby zainstalować siatkę. W takim przypadku można będzie zamontować odpowiednią siatkę pionowo dookoła całego ogrodu. Trzeba ją zakopać na głębokość co najmniej jednego metra, dzięki czemu krety nie będą w stanie przedostać się na teren naszego ogrodu, i to w zasadzie powinno w zupełności wystarczyć, na ich odstraszenie.

Można tutaj także pamiętać o tym, iż krety są dość płochliwe, toteż w wielu przypadkach stosowanym rozwiązaniem jest patyk w ziemi z nałożonym na niego pustą butelką plastikową, która robi dość sporo hałasu podczas wiatru. W takich przypadkach krety także dość szybko opuszczają teren naszego ogrodu, a co za tym idzie, nie musimy podejmować drastyczniejszych kroków w celu ich pozbycia się.

One Reply to “Krety w naszym ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *