Łożyska kulkowe
Przemysł i Produkcja

Łożyska kulkowe w wersji samonastawnej.

Łożyska kulkowe w wersji samonastawnej, to stosunkowo proste konstrukcyjnie rozwiązania, stosowane z reguły w niezbyt skomplikowanych łożyskowaniach. Konstrukcja łożyska zapewnia łatwy montaż i demontaż, co jest uważane za konkretną zaletę. Bardzo ważne w ich przypadku jest także to, iż są wypełnione smarem, co gwarantuje bezawaryjną pracę przez cały okres eksploatacji. Generalnie, są to łożyska o szerokim zakresie zastosowania, odporne na działanie korozji, a co za tym idzie, sprawdzające się także w wielu sytuacjach. Ich zastosowanie w danych rozwiązaniach, przynosi wręcz konkretne, wymierne korzyści. Można więc powiedzieć, iż łożyska kulkowe w wersji samonastawnej, są bardzo popularnymi łożyskami, o stosunkowo dobrych parametrach technicznych.

Gdzie możemy stosować łożyska kulkowe w wersji samonastawnej?

Jak już wspomnieliśmy, łożyska kulkowe w wersji samonastawnej, znajdują stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu przypadkach. Aczkolwiek, najczęściej stosowane są w niewymagających systemach łożyskowania. Przede wszystkim, będą one przeznaczone do łożyskowania krótkich wałów, oraz do łożyskowań w przypadku, kiedy oczekiwać można nieznacznych jedynie wydłużeń cieplnych. W takich bowiem przypadkach, nieznaczne wydłużenia cieplne, będą w wystarczającym zakresie kompensowane przez luz osiowy łożyska. Są to łożyska poprzeczne, jednorzędowe i obustronnie uszczelnione o kulistej powierzchni zewnętrznej. Zapewniają także znaczny zakres kompensacji niewspółosiowości wału i oprawy w trakcie pracy.

Zazwyczaj też, łożyska kulkowe w wersji samonastawnej, jest dystrybuowane w parze wraz z oprawą, tworząc zespół samonastawny gotowy do prostego i niewymagającego montażu. Do ich montażu na czopie wału, wykorzystuje się wkręty dociskowe, pierścień mimośrodowy lub też wciąganą tuleję.
W zakresie przenoszonych obciążeń, pozwalają na sprawne przenoszenie obciążeń promieniowych, osiowych, lub mieszanych. Możemy więc zastosować tego typu łożyska w różnych przypadkach.

Zastosowanie łożysk kulkowych samonastawnych.

Ze względu na swoje korzystne cechy konstrukcyjne, łożyska kulkowe, samonastawne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu konstrukcjach maszyn. Przede wszystkim, spotykamy je w maszynach rolniczych czy też budowlanych, czyli tam gdzie mamy do czynienia z pewnymi zagrożeniami korozją, niewspółosiowością, czy też zabrudzeniami. Łożyska te są bowiem bardzo skutecznie uszczelnione, a tym samym zabezpieczone przed tego typu zagrożeniami.

Ponadto, łożyska te charakteryzują się na tyle dobrymi parametrami technicznymi, iż ich zastosowanie w tego typu maszynach, poniekąd będzie wymuszone. Mamy tam do czynienia z różnymi sytuacjami łożyskowania, które wymagają zastosowania łożysk, zdolnych do kompensacji niewspółosiowości wału i oprawy wynikającej z dużych naprężeń w trakcie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *