Materiały budowlane

Maty drenażowe zamiast klasycznych rozwiązań.

Realizacja drenażu, praktycznie w każdym przypadku budowlanym będzie kwestią wręcz niezbędną. W końcu chodzi tutaj o zabezpieczenie częściej podziemnej danej struktury budowlanej, przed negatywnym wpływem wód gruntowych. Szczególnie chodzi o wody znajdujące się w pierwszej warstwie wodonośnej, które najszybciej będą pojawiać się przy powierzchni. Stosując odpowiednio dobrane maty drenażowe, będzie możliwe osiągnięcie wyższego poziomu trwałości samej konstrukcji drenażu, ale przede wszystkim całej inwestycji. Warto więc przyjrzeć się kwestii dostępnych mat drenażowych oraz zakresu ich stosowania. Może się to okazać jedna z bardziej niezbędnych informacji dla wielu firm budowlanych.

Jakiego rodzaju maty drenażowe stosować w danym przypadku?

Oczywiście podstawową informacją będzie fakt, iż maty drenażowe dostępne są w kilku różnych opcjach, z czego najpopularniejsze w zastosowaniu są dwa typy. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, gdyż jeśli tylko zajdzie w danym przypadku konieczność zastosowania maty drenażowej, najprawdopodobniej, będzie to jeden z przedstawionych przez nas, poniżej typów.

  • Maty drenażowe Polyfelt DC – są to geokompozyty, wytwarzane z geosiatki oraz geowłókniny filtracyjnej, która może znajdować się z jednej, jak również z obydwu stron geosiatki. Sama geosiatka jest wykonana z HDPE, a więc polietylowe o wysokiej gęstości, dzięki czemu jest o wiele trwalsza i bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Geowłóknina filtracyjna jest tutaj wykonana z klasycznego polipropylenu PP. Maty drenażowe Polyfelt DC charakteryzują się niskim poziomem ściśliwości, co pozwala na odprowadzanie dużych ilości wody, przy bardzo dużym obciążeniu.
  • Maty drenażowe MEGADRAIN – ten rodzaj geokompozytu, składa się z kolei z trójwymiarowej geomaty, wykonywanej z pojedynczych włókien polipropylenowych, oraz z geowłókniny filtracyjnej TS, zlokalizowanej z jednej z obydwu stron geomaty. Charakteryzuje się przestrzenną konstrukcją, co pozwala na odprowadzenie dużych ilości wody przy stosunkowo niskim obciążeniu, czy tez przy niskim zakresie spadku hydraulicznego.

Mamy więc do czynienia z dwoma, najczęściej stosowanymi rodzajami mat drenażowych, charakteryzującymi się dość zróżnicowanym zastosowaniem. Dzięki temu jednak, możemy zawsze dobrać odpowiednie rozwiązanie do konkretnego zadania związanego z wykonywaniem warstwy drenującej.

W każdym razie, wdrożenie maty drenażowej do danej konstrukcji budowlanej, z cała pewnością będzie w stosunkowo wyraźny sposób podnosić trwałość oraz odporność na trudne warunki eksploatacyjne danej konstrukcji gruntowej. Jest to więc pożyteczne rozwiązanie, którego koszt będzie się stosunkowo szybko zwracać poprzez zwiększoną wytrzymałość oraz trwałość danej inwestycji. Dlatego też, zdecydowanie warto podczas nowych inwestycji budowlanych sięgać pod tak nowoczesne materiały. Przynosi to tylko i wyłącznie same korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *