Budowa nowego domu to bardzo poważne i chłonne finansowe wyzwanie. Szczególnie na etapie wykończenia wnętrza i montażu wszystkich niezbędnych instalacji. Można nawet szacować, iż budowa domu do stanu surowego zamkniętego, jest równie kosztowna, co jego późniejsze wykończenie. Wśród wszystkich instalacji wewnętrznych, stanowiących najbardziej niezbędne wyposażenie, bez wątpienia jedną z ważniejszych jest instalacja elektryczna. Jej wykonanie powinno być poprzedzone wykonaniem projektu, oraz analizy wszystkich potrzeb przyszłych domowników. Każde pomieszczenie będzie charakteryzować się zupełnie innym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, toteż, w każdym z nich będziemy mieć do czynienia z zupełnie innym montażem instalacji.
Analiza potrzeb domowników.
Pierwszym krokiem do wykonania prawidłowej instalacji elektrycznej, będzie wnikliwa analiza potrzeb przyszłych domowników. Należy tutaj przeanalizować przyszłą funkcję każdego z pomieszczeń i starannie przemyśleć, jakie w związku z tym będziemy mieć zapotrzebowanie na energię elektryczną w każdym z nich. Musimy przecież zdawać sobie sprawę z faktu tego, iż inaczej rozlokujemy gniazdka w salonie a inaczej w sypialni czy też w kuchni. Warto z góry zaplanować montaż gniazdek w stosunku do przyszłego wykończenia wnętrz i ich urządzenia. Tak, aby ostatecznie mieć możliwość osiągnięcia odpowiednio wysokiego poziomu efektywności wykorzystania elektryczności. Będzie się to także przekładać na przyszły komfort korzystania z budynku, jak również na bezpieczeństwo wykorzystywania energii elektrycznej. A musimy pamiętać, iż elektryczność jest jednym z tych elementów, bez których trudno sobie wyobrazić współczesnego człowieka. Wykorzystujemy dużą ilość urządzeń elektrycznych, wobec czego musimy być też przygotowani na ich zasilanie. Do tego dochodzi także kwestia oświetlenia. Trzeba będzie więc wszystko starannie przeanalizować i przygotować projekt instalacji.
Wykonanie instalacji.
Po wykonaniu projektu montażu instalacji elektrycznej, trzeba będzie przeprowadzić jeszcze jej montaż, co także nie jest zadaniem prostym. Najlepiej jeśli zajmie się nim doświadczony, wykształcony elektryk, posiadający niezbędne uprawnienia SEP. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż posiada on niezbędne narzędzia oraz osprzęt elektroinstalacyjny, co jest niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia prac montażowych. Ważne będzie także to, abyśmy zaopatrzyli się w dobrej jakości elementy montażowe instalacji. Tutaj pomocny może się okazać właśnie doświadczony elektryk, który będzie w stanie doradzić nam, które gniazdka, łączniki, przewody czy też bezpieczniki będą rozwiązaniem najbardziej korzystnym i bezpiecznym w przyszłej eksploatacji budynku. Generalnie rzecz ujmując, zatrudnienie profesjonalnego elektryka będzie dla nas gwarancją, iż dobór osprzętu instalacyjnego będzie przeprowadzony w pełni prawidłowo, tak samo jak cały montaż.