Porady dla ogrodników

Nawozy ogrodowe i ich prawidłowe stosowanie.

Aby nasz ogród był odpowiednio piękny i estetyczny, aby rośliny miały w nim stworzone dogodne warunki do wegetacji, nie wystarczy tylko nasza praca. Niezbędne będzie także dostarczanie naszym roślinom odpowiednich składników odżywczych oraz wody. Kwestię nawadniania już poruszaliśmy, toteż dziś warto zająć się przede wszystkim kwestią nawożenia roślin ogrodowych a temat ten jest dość rozległy i szeroki. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej kwestii tego, w jaki sposób dobierać poszczególne nawozy oraz jak je stosować aby nasze rośliny ogrodowe miały zagwarantowane dogodne warunki do wegetacji.

Odpowiedni dobór nawozów.

regulator wzrostu roślin bio-algenW pierwszej kolejności powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, iż każda roślina ma nieco inne wymagania w zakresie substancji odżywczych, jakie powinniśmy jej dostarczyć do gleby, toteż i zastosowane nawozy będą zupełnie inne. Dla przykładu nawóz do różaneczników (azalii), będzie wpływać w pewnym zakresie na obniżanie wartości pH gleby, bowiem rośliny te raczej lubią glebę o odczynie kwaśnym. Inne rośliny będą miały zupełnie inne wymagania w tym zakresie, toteż zastosowanie tego samego nawozu do nich, może raczej przynieść skutki wręcz przeciwne od zakładanych. Jednym słowem, kluczowym zagadnieniem będzie prawidłowy dobór nawozu w zależności od rodzaju rośliny, dla której będzie przeznaczony. Wymagać będzie to od nas pewnego zakresu wiedzy ogrodniczej, ale także zwykłego zdrowego rozsądku, bowiem nawozów jest po prostu starannie i precyzyjnie opisanych pod kątem tego, do jakich roślin są przeznaczone. Nieco wiedzy pozwoli nam zaś samodzielnie dobierać nawozy do poszczególnych roślin i określać, czy dany nawóz będzie skuteczny w konkretnym przypadku czy też nie.

Aplikacja nawozów.

Osobnym zagadnieniem będzie sposób podawania nawozów naszym roślinom ogrodowym. Tutaj istotne będzie przede wszystkim to, abyśmy umiejętnie i skutecznie zaaplikowali nawóz tak, żeby roślina mogła wykorzystać cały jego skład. Każdy nawóz będzie podawany nieco inaczej, w zależności od typu. Z reguły też poszczególne nawozy tak jak i inne produkty dla ogrodnictwa są w tym zakresie dość precyzyjnie opisane, dzięki czemu trudno będzie popełnić jakąś pomyłkę.

Bardzo ważne w przypadku stosowania nawozów ogrodowych będzie także umiejętne zabezpieczenie się przy ich stosowaniu. Niektóre z nawozów mogą być bardzo niebezpieczne w kontakcie z nasza skórą czy też drogami oddechowymi, toteż, w pierwszej kolejności przed użyciem jakiegokolwiek nawozu powinniśmy starannie sprawdzić jakiego rodzaju środki ochrony osobistej powinny być w ich przypadku stosowane, aby niepotrzebnie nie narażać się na zagrożenie. Wymaga to oczywiście pewnych nakładów na środki ochronne, takie jak maski, rękawice ochronne, czy tez okulary, niemniej jednak nasze bezpieczeństwo powinno być w tym przypadku zdecydowanie najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *