Klejenie to w wielu branżach przemysłowych, jedna z lepszych metod łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Najczęściej jest to metoda wykorzystywana w przemyśle elektrycznym, elektronicznym czy też w motoryzacji. Jednakże coraz większa liczba branż sięga po nowe rozwiązania w tym zakresie. Najnowszym zaś jest bez wątpienia system wykorzystujący kleje utwardzane promieniowaniem UV. Jest to bardzo ciekawa metoda klejenia, zapewniająca nam bardzo dobre parametry wykonywanych połączeń, solidną spoinę i dobry poziom odporności na działanie zewnętrznych czynników mechanicznych, fizycznych czy też chemicznych.
Jakie korzyści zapewnia klejenie z utwardzaniem UV?
Przede wszystkim jest to technologia bardzo szybka. Od momentu nałożenia kleju, do jego pełnego utwardzenia, potrzebujemy kilkunastu sekund. Jest to jednakże klej o bardzo dużym czasie żywotności. To znaczy, iż po nałożeniu nie musimy od razu przystępować do jego utwardzania. Możemy przez nawet 60 minut, dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami, bądź też przygotować ich większą ilość do jednorazowego utwardzenia. Dopiero po upływie 60 minut, klej traci swoje właściwości i nie nadaje się już do utwardzania. W takim przypadku trzeba będzie go usunąć, a klejone powierzchnie starannie oczyścić z jego resztek, zanim przystąpimy do ponownego ich klejenia.
Poza tym trzeba tutaj podkreślić, iż wykonanie jednej spoiny charakteryzuje się relatywnie niskim kosztem, w stosunku do innych metod trwałego łączenia różnych elementów. Co ważne, technologia ta, umożliwia nam stosunkowo łatwe wdrożenie jej do linii produkcyjnych, co pozwala nam na pełną automatyzację prac, zarówno tych związanych z przygotowaniem do klejenia, jak i z samym już klejeniem oraz utwardzaniem.
Jak przebiega klejenie w tej technologii?
Aby klejenie w tym przypadku było możliwe, należy przede wszystkim posiadać niezbędne urządzenia, systemy i lampy UV, oraz posiadać wiedzę w zakresie prawidłowego przygotowania spoiny do utwardzania. Tak samo jak w przypadku każdego innego kleju i technologii klejenia, również tutaj mamy do czynienia z pewnymi wymaganiami, których przestrzeganie jest obowiązkowe, aby osiągnąć dobrej jakości, trwałą i solidną spoinę.
Przede wszystkim trzeba będzie starannie oczyścić powierzchnie przeznaczone do klejenia. Nie może tutaj być żadnych zabrudzeń, żadnych zadziorów czy też nierówności. Powierzchnia musi być idealnie płaska oraz starannie odtłuszczona. Następnie należy równomierni rozprowadzić klej na obydwu powierzchniach, po czym klejone elementy można ze sobą połączyć. Ostatecznie, wykorzystując odpowiednie systemy typu UV do utwardzania, klejów można przystąpić do właściwego utwardzenia spoiny. W tym przypadku po około 10-15 sekundach prawidłowego naświetlania, spoina osiąga pełnię swojej wytrzymałości i parametrów technicznych.