Ogrzewanie

Nowoczesne ogrzewanie kanałowe w domu jednorodzinnym.

Systemy ogrzewania z zastosowaniem grzejników ściennych, są powszechnie wykorzystywane w naszych domach jednorodzinnych. Okazują się być jednakże niewystarczająco efektywne pod względem wykorzystania energii cieplnej z kotła grzewczego. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż rozprowadzanie ciepłego powietrza po pomieszczeniu, realizowane jest zgodnie z zasadą konwekcji. Jeśli by wprowadzić odpowiednie wentylatory w każdym grzejniki, z całą pewnością efektywność pójdzie do góry i to dość znacznie. Dowodem jest tutaj chociażby ogrzewanie kanałowe, gdzie proces rozprowadzania ciepła realizowany jest właśnie poprzez wykorzystania wentylatora wewnętrznego.

Zasada działania ogrzewania kanałowego.

W przypadku grzejników kanałowych, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż są one zamontowane bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi. W związku z tym też, podgrzane powietrze rozprowadzane jest od samej podłogi, a nie od pewnej wysokości, jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych. Skutkiem tego, w zasadzie całe pomieszczenie jest rozgrzewane na tym samym poziomie, jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Szczególnie zaś, największe ciepło trafia na pierwszy metr wysokości pomieszczenia, czyli tam, gdzie człowiek potrzebuje go najbardziej. Na wysokości głowy nie musimy mieć już takiego ciepła.

W przypadku ogrzewania kanałowego, zimne powietrze jest zasysane do grzejnika poprzez ruch wentylatora i kierowane do nagrzewnicy, gdzie z odpowiednią mocą wyrzucane jest one do wnętrza pomieszczenia. Gwarantuje to także sprawne i równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Tego samego nigdy nie będą w stanie zagwarantować nam grzejniki ścienne.

Gdzie można wdrożyć ogrzewania kanałowe.

Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie kanałowe w naszym domu, musimy w pierwszej kolejności ustalić, czy dysponujemy w ogóle możliwością jego zabudowy w naszym domu. Trzeba tutaj bowiem spełnić pewne wymagania technologiczne. Przede wszystkim, musimy pamiętać, iż grzejniki kanałowe charakteryzują się trzema wymiarami, tj. szerokością, grubością oraz głębokości. Dwa pierwsze nie stanowią dla nas problemu, ale głębokość jest już bardzo istotna, bowiem wskazuje, jak głębokie kanały w podłodze musimy wyciąć, celem zamontowania grzejnika. Aby więc było to możliwe, musimy posiadać na tyle grube podłogi lub stropy, aby wycięcie kanałów montażowych nie naruszało ich stabilności, ich struktury nośnej. Obecnie najmniejsze pod względem głębokości będą grzejniki o tym wymiarze na poziomie 10cm, czyli będziemy musieli wyciąć kanały o takiej minimalnej głębokości. W wielu domach niestety nie będzie to absolutnie możliwe, toteż trzeba będzie niestety zrezygnować z tego rozwiązania, choć mogłoby się okazać bardzo opłacalnym. Szacunkowo, można tutaj założyć, iż wdrożenie ogrzewania kanałowego mogłoby przynosić korzyści na poziomie nawet do 15% większej efektywności grzewczej całego systemu. A więc jest o co powalczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *