Ogrzewanie

Ogrzewanie pompą ciepła. Czy to opłacalne?

Żyjemy w kraju, w którym ogrzewanie domów jednorodzinnych jest kwestią nie podlegającą żadnej dyskusji. Zima jest sroga, często zdarzają się mrozy, toteż musimy posiadać w domu odpowiedni system grzewczy. Obecnie coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie pompą ciepła. Jest to wedle wszelkich opinii technologia bardzo oszczędna a przede wszystkim wyjątkowo ekologiczna. Warto jednakże przyjrzeć się bliżej kwestii ogrzewania domów jednorodzinnych przy zastosowaniu pompy ciepła. Przekonajmy się czy jest to w ogóle rozwiązaniem opłacalnym i tak ekologicznym, jak to jest zachwalane. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to może się to okazać najlepszym z możliwych do zastosowania rozwiązania w zakresie ogrzewania domów jednorodzinnych.

Jak wygląda ogrzewanie pompą ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła w zasadzie nie odbiega od innych rozwiązań grzewczych. Tak samo jak w każdym innym przypadku, musimy w pierwszej kolejności ogrzać czynnik grzewczy, a następnie przesłać go z pompy ciepła do grzejników czy tez ogrzewania podłogowego. Tam ciepło jest oddawane do pomieszczeń mieszkalnych, a wychłodzony czynnik grzewczy wraca do pompy ciepła.

Podstawową różnicą jest to, w jaki sposób uzyskiwane jest ciepła w przypadku pompy ciepła. Otóż jest ono pobierane z otoczenia. Z powietrza atmosferycznego (pompy ciepła powietrzne) lub z gruntu (pompy ciepła gruntowe).

  • Pompy ciepła powietrzne – odzyskują energię cieplną z powietrza atmosferycznego, nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zera. Wynika to z faktu tego, iż do zera absolutnego jeszcze daleka droga, a co za tym idzie, ciepło można odzyskać nawet w przypadku temperatury minus 20 stopni Celsjusza. Ogrzewanie pompą ciepła powietrzną jest mało przewidywalne ze względu na fakt niestabilnej temperatury otoczenia. Jest to jednak pompa tania w zakupie.
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj ciepło odzyskiwane jest z gruntu. Na głębokości jednego metra pod warstwą ziemi, temperatura już jest stała i zawsze wyższa od zera. Dzięki temu, praca pompy gruntowej jest bardziej stabilna i może się okazać jeszcze tańsza. Jeśli wykonamy odpowiednio głęboki odwiert, będziemy mogli czynnik grzewczy wstępnie podgrzać do kilku, a nawet kilkunastu stopni Celsjusza. Jest to więc pompa bardziej stabilna w eksploatacji, a jednocześnie bardziej kosztowna w zakupie i montażu.

W każdym z powyższych przypadków, konieczne jest jeszcze dodatkowe dogrzanie czynnika grzewczego do zadanej temperatury grzewczej. Realizuje się to poprzez grzałki elektryczne. Tak więc ogrzewanie pompą ciepła będzie pociągać za sobą koszty związane z użytkowaniem energii elektrycznej. W przypadku jednak dobrze ocieplonego domu będą to koszty naprawdę stosunkowo nieduże.

Podsumowanie

Jednym słowem, decydując się na pompy ciepła w Wadowicach możemy liczyć na obniżenie kosztów grzewczych w naszych domach i podniesienie poziomu komfortu. Ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga od nas jakiejkolwiek obsługi. Musimy jedynie ustawić pożądaną przez nas temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Resztą zajmie się już komputerowy sterownik, który dobierze parametry pracy pompy ciepła i całego systemu grzewczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *