zraszacz do ogrodu
Porady dla ogrodników

Prawidłowe nawadnianie w przydomowym ogrodzie.

Prawidłowe podejście do kwestii nawadniania w przydomowych ogrodach, będzie mieć bardzo istotny wpływ na jakość naszego ogrodu. W czasie letnim, kiedy przez dłuższy czas nie występują opady atmosferyczne, musimy ręcznie dostarczyć wodę w odpowiedniej ilości do wszystkich roślin, aby mogły dalej rosnąć. W przeciwnym razie po prostu uschną i niestety będziemy musieli w tym miejscu zasadzić inną roślinkę. Warto tutaj już na etapie projektowania ogrodu zastanowić się nad odpowiednim rozwiązaniem, systemem nawadniania, który pozwoli nam na skuteczne i efektywne dostarczanie wody bez nadmiernego wysiłku z naszej strony.

Dobór systemu nawadniania do ogrodu.

Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków, nie trzeba będzie w ogóle zajmować się żadnymi systemami nawadniania. W przypadku mniejszych powierzchniowo ogrodów, w zupełności wystarczającymi rozwiązaniami będzie wąż z końcówką zraszającą lub konewka. W celu ułatwienia sobie pracy można także zaopatrzyć się w tani wynurzalny zraszacz ogrodowy, do którego podłączymy wąż z wodą a cały proces nawadniania będzie odbywać się bez naszej pracy. Jedynie czasem trzeba będzie przełożyć zraszacz w inne miejsce, aby równomiernie nawodnić cała przestrzeń ogrodu. Oczywiście rozwiązaniem jest też zakup kilku takich zraszaczy wynurzalnych, i rozlokowanie ich na całej powierzchni ogrodu. Nie powinno to być jakimkolwiek większym problemem, bowiem koszt jednego nie przekracza 10 PLN. Wystarczy tylko dokupić odpowiednią ilość węży ogrodowych i w zasadzie prosty system nawadniania mamy całkowicie z głowy.

Nawadnianie ogrodów na większych przestrzeniach.

W przypadku jednak kiedy nasz ogród rozlokowany jest na dość dużej powierzchni, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami automatyzującymi nasze działania w kwestii nawadniania. W tym przypadku możemy wykorzystać odpowiednio profesjonalny system nawadniania montowany jeszcze na etapie przygotowywania terenu pod ogród, dzięki czemu wszystkie przyłącza schowane są pod warstwą ziemi. Jest to jednak rozwiązaniem dość kosztowne, wobec czego nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić. Inną alternatywą będzie tutaj inwestycja w zraszacze samobieżne, które można odpowiednio zaprogramować, aby równomiernie nawodniły przestrzeń całego ogrodu. Zraszacz będzie poruszać się po naszym trawniku i regularnie nawadniać całą przestrzeń ogrodu.

Podsumowanie.

Mając na względzie fakt, iż nasze rośliny potrzebują wody do prawidłowej wegetacji, a jednocześnie to, iż w naszej strefie klimatycznej, dość często mogą występować okresy bez deszczu, warto zainwestować w jakiekolwiek rozwiązania wspomagające prawidłowe nawadnianie ogrodu. W zależności od jego powierzchni mniej lub też bardziej zautomatyzowane. Podstawą jest tutaj jednak to, aby roślinom ogrodowym dostarczyć odpowiednią ilość wody.

2 Replies to “Prawidłowe nawadnianie w przydomowym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *