prawidłowo założony trawnik
Porady dla ogrodników

Prawidłowe podejście do zakładania trawnika w ogrodzie.

Bardzo istotnym tematem wymagającym odrębnego potraktowania jest zakładanie trawnika w naszym ogrodzie, który będzie przecież jego bardzo istotnym elementem. Musimy tutaj pamiętać, iż to właśnie na trawniku będziemy lokować ewentualne sprzęty do naszego relaksu i wypoczynku, a to wymaga, aby trawnik był poprawnie założony i starannie utrzymany. Nic tak nie cieszy oka, jak zielona, równo przystrzyżona i zdrowa trawa. Przyjrzyjmy się wobec tego poszczególnym etapom zakładania ogrodowego trawnika.

Przygotowanie podłoża pod trawnik.

Skoro mamy w naszym projekcie precyzyjnie wyznaczone miejsce na którym będzie zlokalizowany trawnik, wytyczone ścieżki i miejsca pod rekreację, możemy przystąpić do przygotowywania podłoża. Oczywiście w miejscach ścieżek i rabatek kwiatowych odpuszczamy sobie. Cały teren trawnika warto jednocześnie odgrodzić od reszty obrzeżami ogrodowymi, lub palisadami, co pozwoli nam łatwiej przeprowadzać wszystkie prace związane z przygotowaniem gleby.

Gleba pod trawnik.

Sama gleba dla trawnika powinna charakteryzować się raczej dość kwaśnym odczynem, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż wielu przypadkach będziemy mieć glebę zbyt kwaśną. Koniecznym będzie więc jej wapnowanie, a w tym celu można będzie wykorzystać kredę lub dolomit. Warto dokładnie sprawdzić odczyn pH gleby pod trawnik, aby zapewnić trawie optymalne warunki do życia.

Oczyszczenie podłoża.

W pierwszej jednak kolejności powinniśmy starannie przekopać całą ziemię pod trawnik na głębokość szpadla aby dzięki temu mieć możliwość usunięcia wszystkich zanieczyszczeń (większe kamienie, korzenie), oraz chwastów. Tutaj warto się zaopatrzyć w środki do zwalczania chwastów, które potem także będziemy mogli wykorzystać na bieżące odchwaszczanie rabatek kwiatowych. Tego typu środki będą dystrybuować praktycznie wszystkie sklepy ogrodnicze wobec czego z ich pozyskaniem nie powinniśmy mieć większych trudności.

Nawadnianie trawnika.

zraszacz ogrodowy w stałym systemie nawadnianiaW przypadku zakładania trawnika o większej powierzchni, można jeszcze przed jego wysiewem, przygotować stały system nawadniający, który znacznie usprawni późniejsze dostarczanie odpowiedniej ilości wody do trawnika. w przypadku mniejszych ogrodów, nie warto sobie zaprzątać tym głowy, gdyż wystarczającym będzie nawadnianie wężem z końcówką zraszającą lub z tanim zraszaczem.

Wysiew trawnika.

Naturalnym okresem wysiewu trawy jest okres jesienny, trwający mniej więcej od połowy sierpnia, do końca października. Starannie wybrana mieszankę traw, wysiewamy na mniejszych, wyznaczonych wcześniej kwadratach krzyżowo. Czyli najpierw przechodzimy na przykład z północy na południe a potem ze wschodu na zachód, co pozwala na równomierne rozłożenie nasion na całej płaszczyźnie ogrodu. Najlepiej jest w tym celu wyznaczyć kwadraty o boku około 3m, gdyż jest to w miarę optymalny rozstaw do ręcznego wysiewu nasion. Trzeba teraz jeszcze tylko delikatnie przegrabić cały trawnik, aby przykryć nasiona niezbyt grubą warstwą gleby i ubić całość przy zastosowania walca ogrodowego. Następnie starannie nawadniamy, uważając aby strumień nie był zbyt gruby, gdyż mógłby wypłukać nasiona. Pozostaje nam już tylko czekać aż nasza trawa zacznie kiełkować.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj powiedzieć, iż na przykładzie ogólnego zakładania ogrodu, to właśnie z trawnikiem będziemy mieć zdecydowanie największe trudności. Wynika to z faktu tego, iż zakładanie trawnika jest dość złożone i wymaga przeprowadzenia kilku czynności w odpowiedniej kolejności. Niemniej jednak warto się przyłożyć do każdego etapu, aby nasz trawnik ogrodowy był naprawdę piękny i pozwalał nam na efektywne spędzanie wolnego czasu na relaksie w swoim przydomowym ogrodzie, w otoczeniu przepięknej zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *