Porady dla ogrodników

Prawidłowe zasilanie gleby w ogrodzie.

Kolejną z bardziej istotnych kwestii, mających zdecydowany wpływ na efekty osiągane w uprawie roślin ogrodowych, jest prawidłowe podejście do zasilania gleby. Tutaj rzecz jasna, jeszcze na etapie przygotowań, zakładania ogrodu, należy glebę dopasować do wymagań poszczególnych roślin, zarówno pod względem jej odczynu pH, jak i pod względem zawartości składników odżywczych. Niemniej jednak w trakcie uprawy, także należy zadbać o to, aby gleba była systematycznie zasilana, co pozwala na osiąganie jeszcze lepszych efektów uprawy. Zobaczmy w takim razie, jak podejść do tego zagadnienia, aby osiągać jak najlepsze efekty uprawy roślin w przydomowych ogrodach.

Odpowiedni dobór nawozów.

W zależności od rodzaju uprawianych roślin należy dobrać odpowiednie do nich nawozy, które będą uzupełniać glebę w niezbędne składniki mineralne, makro i mikroelementy, oraz regulować jej odczyn pH. Dzięki umiejętnemu doborowi i prawidłowemu stosowaniu tak dobranych nawozów, możemy zagwarantować roślinom o wiele lepsze warunki wegetacyjne, a co za tym idzie, osiągać w uprawie o wiele lepsze efekty. Dlatego też, nie powinniśmy tutaj iść na skróty i dobierać nawozów uniwersalnych, bowiem w większości przypadków nie będą one gwarantować takich samych efektów, jak nawozy dobierane indywidualnie. Zupełnie inne warunki będą wymagane przez rośliny z rodziny Rhododendron a zupełnie inne przez iglaki. W przypadku tych pierwszych, bardzo dobrze sprawdza się na przykład nawóz Florovit do posypowego nawożenia rododendronów, zaś do iglaków także dobrze sprawdzają się odpowiednie nawozy posypowe. Generalnie rzecz ujmując, będziemy musieli tutaj odwiedzić sklepy ogrodnicze w większej ilości, zanim uda nam się dobrać odpowiednie nawozy do poszczególnych roślin uprawianych w naszym ogrodzie. Z całą pewnością nie kupimy wszystkiego w jednym tylko sklepie, toteż trzeba będzie się w tym aspekcie uzbroić w cierpliwość.

Prawidłowe stosowanie nawozów.

azalia1Drugą kwestią, bardzo istotną w przypadku zasilania gleby w ogrodzie, jest prawidłowe stosowanie poszczególnych nawozów. Zupełnie inaczej będziemy podchodzić do nawozów płynnych, inaczej do posypowych a jeszcze inaczej do nawozów w granulatach. Warto także pamiętać, iż w kwestii stosowania nawozów, powinniśmy uwzględnić szczególne upodobania poszczególnych roślin. Chodzi tutaj o to, iż niektóre rośliny mają w tym zakresie specyficzne wymagania, jak na przykład azalie, które zdecydowanie najlepiej czują się w przypadku stosowania nawozów posypowych. Zresztą podobnie ma się sprawa z iglakami ogrodowymi, które także uwielbiają nawozy posypowe.

Słowo zakończenia.

Generalnie rzecz więc ujmując powinniśmy szczególną uwagę zwracać na kwestie związane z prawidłowym podejściem do wyboru poszczególnych nawozów w naszych ogrodach, jak również na kwestie związane z ich prawidłowym stosowaniem. W przeciwnym przypadku raczej nie osiągniemy zbyt dobrych efektów u[Rawy roślin ogrodowych, a to jest raczej kwestią niedopuszczalną.

One Reply to “Prawidłowe zasilanie gleby w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *