Przemysł i Produkcja

Produkcja ekologicznego brykietu.

Produkcja brykietu drzewnego jest stosunkowo prosta i okazuje się być rozwiązaniem całkiem opłacalnym. Szczególnie teraz, kiedy ze względów ekologicznych, wiele gospodarstw domowych rezygnuje z ogrzewania swojego domu węglem i szuka rozwiązań alternatywnych, mniej szkodliwych dla środowiska. Wynika z tego, iż przed potencjalnymi inwestorami w produkcję brykietu otwiera się ciekawa furtka. Szczególnie w sytuacji, kiedy maja oni dostęp do idealnego surowca, jakim są wszelkiego rodzaju odpady drewniane z produkcji stolarskiej oraz tartacznej. Może się bowiem okazać, iż za kilka już lat, węgiel zostanie całkowicie wycofany z obiegu i użytku w celach grzewczych.

Jak przygotować produkcję brykietu drzewnego?

Do przygotowania produkcji brykietu drzewnego, trzeba będzie przede wszystkim zainwestować w niezbędną infrastrukturę. Chodzi nam tutaj głównie o odpowiedniej jakości obiekty magazynowe i produkcyjne. Powinny one charakteryzować się wysokim poziomem izolacji, dzięki której zarówno magazynowany materiał wsadowy do produkcji, jak i gotowy produkt, nie będą narażone na kontakt z wilgocią. Jest to bardzo ważne, bowiem wilgoć stanowi w tym przypadku największe zagrożenie dla jakości wytwarzanego brykietu drzewnego.

Warto, aby na obiektach tego typu zlokalizowana była także odpowiedniej klasy suszarnia do materiału wsadowego, bowiem wszelkie trociny, zrębki i wióry nie zawsze trafią do produkcji w pełni wysuszone.

Ostatecznie, niezbędna będzie także nowoczesna brykieciarka, co stanowić będzie zdecydowanie największy koszt inwestycyjny, jeśli chodzi o wyposażenie obiektów produkcyjnych. Generalnie jednak rzecz biorąc, trzeba przyznać, iż nowoczesna brykieciarka charakteryzuje się sporymi możliwościami a przede wszystkim wysoką wydajnością. Z całą więc pewnością stosunkowo szybko się zwróci i zacznie pracować na naszą korzyść.

Dlaczego brykiet musi być suchy?

Warto sobie jeszcze wyjaśnić, dlaczego brykiet drzewny powinien być odpowiednie wysuszony zanim będzie dopuszczony do spalania w kotłach centralnego ogrzewania. Otóż, chodzi tutaj o to, iż nadmierna ilość zawartej w nim wilgoci będzie obniżać poziom jego kaloryczności, jak również wpływać negatywnie na żywotność kotła.

W pierwszej kwestii chodzi o to, iż przed spaleniem drewna w jakiejkolwiek postaci, powinno ono być wysuszone całkowicie. W pierwszym więc etapie energia cieplna zużywana jest na odparowanie wilgoci zawartej w drewnie. Jeśli będzie jej zbyt dużo, to zbyt duża ilość energii będzie marnowana na osuszanie brykietu przed jego spaleniem, a to przekłada się na straty na kaloryczności opału.

W kwestii żywotności kotła, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż parująca wilgoć to woda, a woda, jak wiadomo w kontakcie ze stalą prowadzi do jej korodowania. Spalanie mokrego drewna wiąże się więc z narażaniem naszego kotła na korozję, co stanowczo skraca jego żywotność.

Widzimy więc bardzo wyraźnie, iż brykiet powinien być w pełni przesuszony. Tak bardzo jak to tylko możliwe, aby jego spalanie było efektywne i stanowiło zagrożenia dla trwałości i żywotności naszego kotła c.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *