profile z tworzyw sztucznych
Przemysł i Produkcja

Profile z tworzyw sztucznych i ich zastosowanie.

Współcześnie, profile z tworzyw sztucznych, to jedno z bardziej popularnych rozwiązań w wielu zastosowaniach. Przede wszystkim, są one wykorzystywane w wykończeniach wnętrz. W tym zakresie, pełnią funkcję estetycznego łączenia ze sobą różnych powierzchni ścian, podłóg i sufitów. Dotychczas, najczęściej w tym zakresie stosowane były listwy drewniane. Niemniej jednak, profile z tworzyw sztucznych okazują się być rozwiązaniem nie tylko bardziej estetycznym, ale również tańszym i prostszym w kwestii montażu. Poza tym, są one trwałe i szalenie odporne na różnorodne uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie stosujemy profile z tworzyw sztucznych?

Jak już wspomnieliśmy, profile z tworzyw sztucznych, zdecydowanie najszersze zastosowanie znajdują w przypadku wykończeń wnętrz w branży budowlanej. Tutaj mamy do czynienia z wszelkiego rodzaju listwami podłogowymi, sufitowymi czy też naściennymi. Dzięki ich zastosowaniu możemy estetycznie połączyć ze sobą płaszczyznę ściany i podłogi czy też sufitu. Niemniej jednak, nie jest to jedyny obszar zastosowania profili z tworzyw sztucznych. Bardzo często są one także wykorzystywane w następujących sytuacjach:

  • Meblarstwo – w tym przypadku będą to przede wszystkim profile z poliwęglanu z dodatkowymi listwami LED wewnątrz. Są to tak zwane profile oświetleniowe i służą nie tylko do estetycznego wykończenia mebli, ale także pełnią funkcję dodatkowego oświetlenia.
  • Motoryzacja – w tym przypadku, profile z tworzyw sztucznych to najróżniejsze listwy pełniące funkcje wykończeniowe zarówno w pojazdach samochodowych jak i w motocyklach.
  • Handel – profile w tym zakresie, są stosowane jako wykończenie stanowisk kasowych, ale także jako estetyczne wykończenie półek ekspozycyjnych.

Wytwarzanie profili z tworzywa sztucznego.

W kwestii produkcji, profile z tworzyw sztucznych nie sprawiają nam większych trudności. Obecnie, produkcja profili z tworzywa sztucznego nie wymaga nadmiernie skomplikowanej technologii. Niemniej jednak, każdy producent, realizujący profesjonalnie wytłaczanie profili z PVC, posiada swoją własną technologię i realizuje cały proces nieco odmiennie. Głównym założeniem jest jednak doprowadzenie granulatu tworzywa sztucznego do wysokiej temperatury, aby uzyskać plastyczną masę, z której następnie możliwe będzie wytłaczanie profili na odpowiednich formach. Dodatkowo, dochodzi do tego jeszcze proces pokrywania zewnętrznego profili odpowiednimi farbami i okleinami w celu osiągnięcia zakładanych walorów estetycznych.

Podsumowanie.

Ogólnie rzecz biorąc, profile z tworzyw sztucznych to bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Są one trwałe i odporne na uszkodzenia, a przy tym szalenie estetyczne. Nie sprawiają większych trudności w zakresie montażu, a przy tym wszystkim są jeszcze stosunkowo przystępne cenowo. Możemy więc powiedzieć, iż profile z tworzyw sztucznych mają wszelkie podstawy do tego aby być rozwiązaniem odpowiednio popularnym, które będzie stale zyskiwać na popularności i pojawiać się w coraz większym zakresie zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *