Porady dla ogrodników

Sposoby zwalczania kretów w przydomowych ogrodach.

W poprzednim odcinku już nieco powiedzieliśmy o zapobieganiu pojawianiu się kretów w naszych ogrodach, oraz o jednym ze sposobów ich odstraszania. Jest to jednak temat dość rozległy, toteż warto poświęcić mu więcej miejsca, gdyż pozbycie się kretów jest bardzo istotne a nie zawsze będziemy mieć takie same możliwości działania oraz pole manewru. Najlepszym sposobem zawsze jednak będzie przygotowanie się na taką ewentualność i przewidzenie, że krety będą chciały pojawić się w naszym ogrodzie. Zresztą jak zawsze, lepiej przeciwdziałać niż potem leczyć problemy. Tak samo tutaj, warto z góry zapewnić sobie bezpieczeństwo niż potem męczyć się ze zwalczaniem kretów.

Najciekawsze rozwiązania na zwalczanie kretów.

W pierwszej kolejności warto sobie powiedzieć, iż sposoby na zwalczanie kretów w ogrodzie mogą być mniej lub bardziej drastyczne, wobec czego warto uzbroić się w cierpliwość. Zdecydowanie bardziej polecane przez nas są te mniej drastyczne środki, toteż tylko takimi będziemy się zajmować. Uważamy, iż krety, jak każde inne żyjące stworzenia nie zasługują na śmierć tylko dlatego, że my chcemy mieć ładny ogród. O wiele lepiej jest krety odstraszyć z naszego ogrodu, czy też nie pozwolić im się tam dostać, niż po prostu pokazywać swoją głupią wyższą człowieka i pozbawiać te zwierzęta życia. Wśród najciekawszych pomysłów na odstraszenie kretów z naszego ogrodu należy wyliczyć.

  • Nasadzenie w ogrodzie roślin o bardzo intensywnym zapachu – bazylia, czosnek, łoboda
  • Zastosowanie elektroakustycznego odtwarzacza w krecim korytarzu. Jako, że jest to zwierzę bardzo wrażliwe na sygnały dźwiękowe, będziemy mogli skutecznie go przestraszyć i zniechęcić do poszukiwania pożywienia w tym terenie.
  • Zastosowanie preparatów zapachowych do odstraszania kretów, gdyż zwierzęta te są także bardzo wrażliwe na pewnego rodzaju zapachy.
  • Zastosowanie karbidu, którego zapach jest dla kreta wyjątkowo drażliwy. Kawałki karbidu wkładamy do dołków w ziemi i polewamy wodą po czym zakopujemy. Karbid pod wpływem wody zaczyna gazować wydzielając nieprzyjemny dla kretów zapach.
  • Zastosowanie pułapek dźwiękowych. Możemy tutaj samodzielnie wykorzystać wrażliwość kreta na hałasy i wykonać różnorodne urządzenia wydzielające silne hałasy akustyczne, które będą sprawiać, iż krety po prostu zaczną takie miejsca omijać szerokim łukiem.
  • Ostatnim rozwiązaniem jest wyłapanie kretów i przeniesienie ich w inne miejsce. W tym celu można wykorzystać odpowiednie pułapki na kreta, w kształcie rurek, otwierających się tylko w jedną stronę. Jak kret wejdzie, to już nie wyjdzie, bez naszej ingerencji. Wtedy możemy spokojnie przenieść go z dala naszego ogrodu, na łąkę pod lasem i tam wypuścić. Z całą pewnością będzie mu lżej na sercu, jak przestaniemy w końcu złorzeczyć pod jego adresem.

Widzimy więc, iż do wykorzystania mamy całkiem sporo rozwiązań, aby zabezpieczyć nasz różaneczniki w ogrodach, nasze trawniki i inne rośliny przed zniszczeniem przez krety. Wystarczy tylko trochę determinacji a z całą pewnością uda nam się pozbyć delikwenta z naszego ogrodu bez wyrządzania mu krzywdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *