Sterylizacja wody użytkowej
Przemysł i Produkcja

Sterylizacja wody użytkowej przy pomocy promieniowania UV.

Sterylizacja wody użytkowej to bardzo ważny proces, który powinien być przeprowadzony jak najbardziej skutecznie. Tak, aby użytkujący wodę ludzie, nie byli zagrożeni na jakiekolwiek zagrożenia. A musimy pamiętać, iż woda pochodząca bezpośrednio w ujęć rzecznych, czy też często nawet studziennych, nie zawsze jest idealnie czysta. Bardzo często jest to woda wręcz skażona biologicznie. Zanim więc będziemy z niej korzystać w jakikolwiek sposób, koniecznością jest sterylizacja wody użytkowej, mająca na celu pozbycie się wszelkich bakterii i wirusów, mogących stanowić zagrożenie dla człowieka. W tym celu możemy wykorzystywać różnorodne technologie, w tym także chlor, niemniej jednak najskuteczniejszym obecnie jest zastosowanie promieniowania UV.

Czy sterylizacja wody użytkowej promieniowaniem UV jest wystarczająco skuteczna?

Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest skuteczność poszczególnych rozwiązań. Chodzi tutaj o to, aby sterylizacja wody użytkowej charakteryzowała się wysokim poziomem efektywności. W przeciwnym bowiem razie, będzie to prowadzić do zagrożeń biologicznych dla przyszłych użytkowników wody. W tym celu oczywiście możemy wodę chlorować, co pozwala na w miarę skuteczne pozbycie się większości zagrożeń. Niemniej jednak musimy pamiętać, iż chlorowanie, nie jest tak samo skuteczne jak inne rozwiązania. Chlor potrzebuje około 16 minut działania, aby zniszczyć bakterię E.coli. Jeśli zaś chodzi o wirus zapalenia wątroby typu A – cryptosporidium jest on praktycznie odporny na działanie chloru. Trzeba tutaj co najmniej 10 dni działania w wysokim stężeniu chlory (1ppm), za dużym dla człowieka, aby skutecznie rozprawić się cryptosporidium.

Promienniki UV.

O wiele lepiej, a przede wszystkim skuteczniej, przebiega sterylizacja wody użytkowej z zastosowaniem promieniowania UV. Jest to technologia nowoczesna, ale zapewnia nam wysoką skuteczność likwidacji zagrożeń. Promieniowanie UV niszczy kod genetyczny wirusów i bakterii, co jest o wiele skuteczniejszym rozwiązaniem. Przy odpowiednio wysokiej dawce promieniowania, jesteśmy w stanie zapewnić skuteczność sterylizacji na poziomie przekraczającym 99%, co jest poziomem raczej niedostępnym dla innych rozwiązań.

Trzeba więc powiedzieć, iż sterylizacja wody użytkowej, z zastosowaniem promieniowania UV, jest rozwiązaniem bardzo skutecznym, które warto wdrożyć w wielu przypadkach. W szczególności sprawdza się w to w przypadku uzdatniania wody basenowej, gdzie może bardzo łatwo i szybko dochodzić do jej skażenia i zanieczyszczenia. Dołączenie systemu sterylizacji promieniowaniem UV, do klasycznego rozwiązania opartego o chlorowanie, zapewnia nam najwyższy poziom bezpieczeństwa dla użytkownika pływalni.

Podsumowanie.

Generalnie, trzeba tutaj powiedzieć, iż sterylizacja wody użytkowej, to proces skomplikowany i wymagający. Musimy tutaj zastosować najlepsze rozwiązania, jakie tylko są dostępne na rynku, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczności sterylizacji. Rozwiązania takie jak promienniki przemysłowe UV, które zapewniają nam wysoką jakość i skuteczność działania. Dzięki temu, osiągniemy czystą wodę, której użytkowanie nie będzie stwarzać dla nas żadnych zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *