Przemysł i Produkcja

Tworzywo sztuczne z recyklingu.

Wykorzystanie tworzywa sztucznego we współczesnym świecie jest ogromne. Zapotrzebowanie na tego typu materiał stale rośnie. Najgorsze jest jednak w tym wszystkim to, iż po zużyciu, jego większość nie trafia na recykling, czyli tam gdzie powinna. Wynika to najprawdopodobniej z faktu niskich kosztów produkcji i braku odpowiednich regulacji prawnych. Trzeba jednak zaznaczyć, iż w ostatnich latach pojawiają się działanie takie jak chociażby selektywna zbiórka odpadów, co pozwala na przetworzenie pewnej części zużytego tworzywa sztucznego. Niemniej jednak tworzywo sztuczne z recyklingu w dalszym ciągu jest zbyt mało stosowane. Wszystkie te działania podejmowane są na zbyt małą skalę, aby zagwarantować nam oczyszczenie środowiska naturalnego z wszędzie walającego się plastiku.

 

Dlaczego tworzywo sztuczne z recyklingu jest bardziej korzystne?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest o wiele tańsze w produkcji. Co prawda w dalszym ciągu trzeba zużyć energie do jego przetworzenia, niemniej jednak odchodzą koszty pozyskiwania surowca, który po prostu jest odpadem. Dlatego też firmy zajmujące się przetwarzaniem zużytych opakowań plastikowych, mogą liczyć na całkiem ciekawe zyski. Oczywiście musimy pamiętać, iż opakowania wykonane z PCR, czyli z tworzywa z recyklingu, nie mogą być stosowane w każdym przypadku. Z racji tego, iż w procesie przetwarzania nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich zanieczyszczeń, nie może ono być stosowane w kontakcie z żywnością. Niemniej jednak, producent kanistrów, czy też opakowań do chemii gospodarczej, może z tego typu tworzywa korzystać. Generalnie, możemy je wykorzystywać do wszystkich innych zastosowań poza produkcją opakowań do żywności.

Obecnie tworzywo sztuczne z recyklingu jest także wykorzystywane w branży budowlanej, do produkcji materiałów geosyntetycznych. Dzięki wdrożeniu tego typu materiałów, wzrasta znacznie trwałość realizacji wielu inwestycji budowlanych. Głównie chodzi o inwestycje takie jak budowa dróg, autostrad czy też torowisk kolejowych.

Zalety tworzywa sztucznego.

Trzeba tutaj także jasno powiedzieć, iż całkowite wyeliminowanie tworzywa sztucznego raczej nie wchodzi w rachubę. Jest to materiał bardzo korzystny z wielu względów. Do najważniejszych kwestii należy tutaj zaliczyć następujące zalety:

  • Niskie koszty produkcji – najtańsze z wszystkich innych rozwiązań w zakresie produkcji opakowań z innych materiałów.
  • Łatwość ponownego przetworzenia – nie trzeba nadmiernie skomplikowanej infrastruktury do recyklingu tworzywa sztucznego.
  • Niska waga – opakowania z tworzyw sztucznych są najlżejsze, dzięki czemu przy tej samej ładowności, można transportować większą ilość właściwego produktu.
  • Odporność na uszkodzenia – w stosunku do innych opakowań, te, wykonane z tworzywa sztucznego są praktycznie niezniszczalne.

Generalnie rzecz więc biorąc, tworzywo sztuczne z recyklingu będzie charakteryzować się niemalże samymi zaletami. Warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości w zakresie upowszechnienia ponownego przetwarzania zużytych opakowań z tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *