Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to bardzo powszechne ubezpieczenie. Każdy posiadacz pojazdu samochodowego poruszającego się po drogach publicznych, musi takowe ubezpieczenie posiadać. Od 2003 roku także rolnicy muszą wykupić tego typu ubezpieczenie na swoje gospodarstwo. Oczywiście nie wszyscy. Tylko ci, którzy prowadza gospodarstwa większe niż jeden hektar i dodatkowo opłacają podatek rolny. Tego typu ubezpieczenie OC dla rolnika, zapewnia mu zabezpieczenie finansowania wypłaty odszkodowań na rzecz osób trzecich, które mogą być poszkodowane w toku prowadzenia prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Kiedy działa ubezpieczenie OC dla rolnika?
Przypadki, w których tego typu obowiązkowe OC dla rolników będzie korzystne mogą pojawiać się bardzo często. Czasami jednak dane gospodarstwo przez kilka lat nie będzie zmuszone do korzystania z tej formy ubezpieczenia. To jednak nie znaczy, iż można zrezygnować. Jakiekolwiek wykręcanie się od opłacenia ubezpieczenia OC dla rolnika może skutkować karą grzywny.
Poza tym warto podkreślić, iż wystarczy wyrządzenie jakiejkolwiek szkody osobom trzecim podczas pracy w polu i już tego typu ubezpieczenie jest bardzo przydatne. Starczy pomyśleć co by było w sytuacji, gdyby podczas pracy w polu, nieumyślnie kombajn najechał na czyjś samochód zaparkowany na polnej drodze. Koszty, jakie musiałby ponieść rolnik, związane z wypłata odszkodowania mogłyby być ogromne. Tym bardziej, jeśli byłby to kosztowny samochód. Posiadając ubezpieczenie OC dla rolnika, tego typu sytuacje nie są niczym strasznym. Wszelkie zadośćuczynienia będą wypłacane właśnie z polisy ubezpieczenia OC dla rolnika.
Można więc powiedzieć, iż ubezpieczenie OC dla rolnika jest swego rodzaju zabezpieczeniem gospodarstwa na wypadek różnych zdarzeń w których gospodarstwo jest stroną wyrządzającą szkodę. Z całą pewnością dla wielu gospodarstw jest to bardzo dobre rozwiązanie, bowiem w razie tego typu zdarzenia, nie trzeba będzie kosztów zadośćuczynienia pokrywać z własnej kieszeni. Tym bardziej, iż niejednokrotnie mogą to być dość wysokie koszty, które mogłyby gospodarstwo wpędzić w niepotrzebne długi.
Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC?
Jeśli chodzi o rolników spełniających przesłanki wspomnianej ustawy to niestety nie mają oni możliwości rezygnacji z wykupienia polisy OC. Jest to w zgodzie z przepisami ustawy obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolnika, toteż nie ma takich możliwości. Jedyne co rolnik może zrobić to zdecydować o tym, w jakiej ubezpieczalni i jak kosztowną polisę ubezpieczenia wykupi. Tego typu kwestii ustawodawca nie uregulował ustawowo, aby rolnicy mogli swobodnie dobierać zakres ubezpieczenia oraz samą ubezpieczalnię zgodnie ze swoimi potrzebami. W końcu każde gospodarstwo jest zupełnie inne, ma inny profil działalności oraz lokalizację w związku z czym też, inne będą pojawiać się zagrożenia w innej intensywności.