Azalia to jeden z ciekawszych i piękniejszych krzewów ogrodowych, na którego uprawę możemy się zdecydować. W naszym kraju mamy do czynienia z dość dobrymi warunkami do uprawy roślin z rodziny Rhododendron. Co prawda nie wszystkie odmiany będą sobie radzić z naszymi, trudnymi warunkami zimowymi. Niemniej jednak, rośliny o mniejszej odporności na mróz, możemy uprawiać w doniczkach. Generalnie można powiedzieć, iż uprawa Azalii nie jest niczym nadzwyczaj wymagającym. Należy jedynie zadbać o to, aby dobrać prawidłowe odmiany do uprawy ogrodowej, oraz przygotować dogodne do niej warunki. Poza tym, w kwestii pielęgnacji, w zasadzie nie trzeba będzie poświęcać swojej uprawie nazbyt wiele uwagi.
Co w dalszej części artykułu?
Aby uprawa Azalii przyniosła odpowiednie efekty.
Musimy przede wszystkim zadbać o prawidłowy wybór odmian do uprawy. Wybieramy tylko te odmiany, które będą w stanie przetrwać nawet dwudziestostopniowe mrozy. Takie temperatury są bowiem dość częste w naszym kraju w trakcie zimy. My zaś musimy mieć pewność, iż nasze rośliny poradzą sobie z przetrwaniem w sezonie zimowym. Z tym jednakże nie powinniśmy mieć zbyt wielkich trudności. Praktycznie każdy hurtownia Azalii bez trudu wskaże nam odmiany, które sprawdzą się w uprawie ogrodowej. Pozostałe odmiany zaś, jeśli już nam się spodoba ich estetyka, będziemy musieli uprawiać w doniczkach, aby mieć możliwość ich schowania przed mrozami do pomieszczeń gospodarczych.
Niezbędne przygotowania w stanowisku nasadzenia.
Oczywiście sam wybór odmiany radzącej sobie z mrozem jest ważny, jednakże nie jest on jedyną kwestią, której musimy poświęcić tutaj dużo uwagi. Należy także zadbać o prawidłowe warunki na stanowisku nasadzenia. Tutaj będziemy mieć dwie szalenie istotne kwestie, na którymi należy się skupić, a będą to:
- Wybór stanowiska – powinno ono być osłonięte i zacienione. Takie warunki są zdecydowanie najlepsze dla Azalii. Warto więc wybrać sąsiedztwo innych roślin ogrodowych, tutaj jednakże trzeba zwrócić uwagę na kwestię systemu korzeniowego poszczególnych roślin. Wszystkie rośliny z rodziny Rhododendron charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym. Toteż rośliny w sąsiedztwie, szczególnie tym bezpośrednim powinny mieć głęboki system korzeniowy, aby nie powodować konfliktów.
- Przygotowanie gleby – gleba powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem. W tym celu musimy zmieszać ze sobą torf nie odkwaszony, glebę ogrodniczą i korę sosnową. Tak przygotowana mieszanka powinna charakteryzować się odczynem pH w przedziale 5-6,5. Oczywiście każdy dostawca Rhododendronów powinien mieć na stanie taką glebę do kupienia. Jeśli więc nie planujemy zbyt dużej ilości nasadzeń, to będzie to na pewno lepszym rozwiązaniem.
Podsumowanie
Poza powyższymi kwestiami, uprawa Azalii, i w zasadzie wszystkich Rhododendronów, nie będzie od nas zbyt wiele wymagać. Musimy pamiętać o nawadnianiu, szczególnie w okresie braku naturalnych opadów atmosferycznych, oraz w okresie przedzimowym, aby rośliny mogły się solidnie przygotować do przezimowania. Można także regularnie usuwać zeschnięte gałęzie, robiąc tym samym miejsce nowym. Poza tymi kwestiami w zasadzie nie trzeba się zajmować niczym. Można więc powiedzieć, iż uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie, jest bardzo prosta i praktycznie każdy, nawet amator ogrodnictwa powinien osiągać zadowalające efekty.