Wałki malarskie
Narzędzia budowlane

Wałki malarskie i ich zastosowanie.

Wydawać by się mogło, iż wałki malarskie, to bardzo proste narzędzia, których wykorzystanie jest banalnie proste. Niemniej jednak musimy pamiętać, iż jest wręcz na odwrót. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, powinniśmy bardzo starannie dobrać wałek do rodzaju malowanej powierzchni oraz typu wykorzystywanej farby. W wielu bowiem przypadkach trzeba będzie dobierać wałek indywidualnie. Oczywiście w większości przypadków wystarczające będą standardowe wałki malarskie, aczkolwiek czasami, przy zastosowaniu innego rodzaju farby, trzeba będzie zastosować także innych rodzaj wałka. Tak, aby realizowane prace malarskie stały na jak najwyższym poziomie.

Najczęściej stosowane wałki malarskie.

Tak jak już wspomnieliśmy, będziemy mieć do dyspozycji kilka różnych rodzajów wałków malarskich o zróżnicowanym przeznaczeniu. Do tego jeszcze dochodzi ich włosie, które także może być różne w zależności od rodzaju malowanych powierzchni oraz zastosowanych farb. Trzeba tutaj więc skupić się dość dobrze na tego typu kwestiach, aby wybrane przez nas wałki malarskie, sprawdziły się do naszych zastosowań.

Wśród wałków zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są:

  • Wałki malarskie standardowe – czyli wałki, którymi będziemy malować duże powierzchnie
  • Wałki malarskie małe – wykorzystywane do prac wykończeniowych we wnękach drzwiowych i okiennych.
  • Wałki malarskie do narożników – specjalne wałki, w kształcie kulki, którymi bez trudu wymalujemy każdy narożnik

Warto także zwrócić uwagę na samo włosie, które może być krótkie, średnie oraz długie. Najczęściej wykorzystuje się wałki z włosiem średnim. W przypadku bardziej porowatych powierzchni można zastosować wałki z włosiem długim. W przypadku najbardziej gładkich, włosiem krótkim. Trzeba też zwrócić uwagę, iż niektóre farby będą wymagać wałków z gąbką. Są to na przykład farby olejne, rozpuszczalnikowe czy też nowoczesne lamperie. Jednym słowem musimy bardzo uważnie wybierać wałki malarskie do poszczególnych zadań, aby osiągnąć maksymalnie wysoki poziom efektywności realizowanych prac.

Kupno dobrego wałka malarskiego.

Aby kupić odpowiednio dobre wałki, nie wystarczy wybrać się do marketu budowlanego. Tym bardziej, iż bardzo często, w marketach znajdziemy bardzo szeroki asortyment wałków, ale niezbyt wysokiej jakości wykonania. O wiele lepiej będzie skorzystać z oferty specjalistycznych sklepów malarskich, które dostępne są także w sieci internetowej. Tym bardziej, iż dobry, polski producent wałków malarskich niekoniecznie będzie mieć umowy z sieciami marketów budowlanych aby tam dystrybuować swoje produkty. Raczej będzie posiadać własny sklep internetowy, w którym będzie dystrybuować, produkowane przez siebie wałki malarskie.

Podsumowanie.

Trzeba więc podkreślić, iż dobór odpowiednich wałków malarskich do konkretnego zastosowania to kwestia bardzo istotna. Musimy bowiem pamiętać, iż poszczególne wałki, dość znacznie się od siebie różnią, a tym samym są przeznaczone do innych zastosowań. Tylko umiejętnie dobrane wałki malarskie, pozwolą nam na prawidłową realizację prac malarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *