Ogrzewanie

Wdrażanie ogrzewania kanałowego w domu jednorodzinnym.

Praktycznie w każdym domu jednorodzinnym, możemy bez większych trudności wdrożyć system ogrzewania kanałowego, dzięki któremu zyskamy całkiem sporo. Przede wszystkim, będzie to większy komfort termiczny, ale także niższy poziom spalania, a wiec niższe koszty ogrzewania. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju kotła grzewczego korzystamy. W każdym przypadku oszczędności będą procentowo wyrażone na podobnym poziomie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii wdrażania ogrzewania kanałowego w domach jednorodzinnych, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż faktycznie może to być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu z nas.

Jakie warunki należy spełnić do wdrożenia ogrzewania kanałowego?

Aby możliwe było wdrożenie ogrzewania kanałowego, nasz dom musi spełnić pewne warunki. Przede wszystkim chodzi tutaj o jego konstrukcję, bowiem grzejniki kanałowe są montowane bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi. W związku z tym, należy mieć na względzie fakt, iż trzeba będzie w podłogach wyciąć odpowiednie kanały montażowe. Przy czym musimy pamiętać, iż najmniejsze grzejniki wymagają kanałów montażowych o głębokości 10cm. Wobec tego też, możemy przyjąć założenie, iż podłogi, oraz stropy, powinny być grubsze. To bowiem pozwoli nam wyciąć odpowiednie otwory, bez osłabiania konstrukcji nośnej podłóg i stropów.
Pozostanie nam jedynie kwestia doprowadzenie rur powrotu oraz zasilania grzejników z czynnikiem grzewczym. To jednak nie będzie sprawiać nam większych trudności, bowiem kanały pod rury będą naprawdę nieduże.

Jak więc widzimy, nie w każdym budynku możliwe będzie wdrożenie ogrzewania kanałowego, aczkolwiek zawsze warto tę kwestię przeanalizować. Okazuje się bowiem, iż w wielu przypadkach będzie to rozwiązaniem bardzo korzystnym z punktu widzenia kosztów ogrzewania, jak również komfortu termicznego panującego w naszym domu.

Korzyści płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego.

Jak można się domyślić, ogrzewanie kanałowe będzie rozwiązaniem przynoszącym spore korzyści. W przeciwnym bowiem razie, nie było sensu aby takie technologie opracowywać a następnie wdrażać. Aby jednak zrozumieć, dlaczego jest to korzystne, warto spojrzeć na poniższe zestawienie, które przytoczy nam praktycznie każdy producent grzejników kanałowych.

  • Korzyści ekonomiczne – szacuje się, iż ogrzewanie kanałowe zużywa około 20% mniej materiałów opałowych, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.
  • Korzyści ekologiczne – wynikające z tych samych względów co powyższe korzyści ekonomiczne.
  • Korzyści estetyczne – grzejniki kanałowe montowane są w płaszczyźnie podłogi, dzięki czemu, nie zastawiają nam ściany pod oknem. Z góry przykryte są maskownicą, która może być wykonana w dowolnym kolorze. Jedynym minusem jest to, iż mogą tam wpadać różne drobne przedmioty, co powoduje konieczność podnoszenia maskownicy i ich wyjmowania.

Generalnie jednak, ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem korzystnym, którego wdrożenie warto skrupulatnie przemyśleć. W wielu bowiem przypadkach, może się okazać, iż będzie najlepszym rozwiązaniem grzewczym, które będziemy mogli w naszym domu wdrożyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *