piękny trawnik w przydomowym ogrodzie
Porady dla ogrodników

Własny ogród – pierwsze kroki.

Każdy musi jakoś zacząć. Zakładanie przydomowego ogrodu wymagać będzie od nas pewnej dozy cierpliwości oraz prawidłowego podejścia do poszczególnych prac. Szczególnie istotna kwestią jest tutaj przygotowanie podłoża, rozplanowanie całego ogrodu, wybór stanowisk dla poszczególnych roślin, drzewek ozdobnych, czy też przygotowanie trawnika. na etapie projektowania warto też od razu przemyśleć kwestię nawadniania ogrodu, co może się okazać wyjątkowo ułatwiające, szczególnie w przypadku zakładania ogrodów o nieco większej powierzchni.

Planujemy nasz ogród.

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, warto wszystko starannie przemyśleć i odpowiednio zaprojektować. Dobry projekt to podstawa. Wskazuje nam kolejność wykonywania poszczególnych prac i pozwala jeszcze przed ich rozpoczęciem, zobaczyć a przynajmniej wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać nasz ogród. Do najważniejszych zadań przy projektowaniu ogrodu, należy niewątpliwie zaliczyć:

  • Zaplanowanie przestrzeni pod trawnik
  • Ulokowanie na trawniku wszystkich ścieżek i miejsc rekreacji (ławeczka, altanka, grill)
  • Wybór stanowisk dla poszczególnych roślin ogrodowych.
  • Zaplanowanie technologii nawadniania ogrodu.

Kiedy przygotujemy sobie dokładny plan naszego ogrodu, oczywiście wraz z wymiarami, będziemy mogli dość precyzyjnie rozlokować wszystkie jego elementy. Dzięki temu zaś będziemy wiedzieć, jak przygotować podłoże w poszczególnych miejscach ogrodu, bowiem każda roślina będzie mieć zupełnie inne wymagania w tej kwestii.

Przygotowywanie podłoża w ogrodzie.

Jeśli chodzi o trawnik, który z całą pewnością będzie zajmował największą przestrzeń w ogrodzie, to powinniśmy przygotować glebę nieco bardziej kwaśną. Większość gatunków trawy dobrze czuje się jeśli gleba ma odczyn pH na poziomie 5,5-6,5. Jako że polskie gleby z reguły mają niski odczyn pH, koniecznym będzie ich wapnowanie kredą lub dolomitem.

Następnie będziemy mogli przygotować poszczególne stanowiska kwiatowe i pod drzewka ozdobne, pamiętając jednocześnie iż każdy gatunek rośliny może mieć inne wymagania. Dla przykładu azalie – różaneczniki wymagają gleby kwaśnej, więc musimy przygotować odpowiednią mieszankę nie odkwaszonego torfu, gleby ogrodniczej i kory sosnowej w proporcjach 1:1:1.

Zaplanowanie systemu nawadniania.

zraszacz ogrodowy w stałym systemie nawadnianiaKolejną kwestią będzie nawadnianie naszego ogrodu, a to przecież bardzo istotna sprawa, gdyż rośliny bez wody niestety nie przetrwają. W przypadku ogrodów o mniejszej powierzchni, nie trzeba się zanadto zastanawiać, gdyż wystarczy konewka lub zwykły wąż i ewentualnie zraszacz ogrodowy. Jednakże w przypadku większych przestrzeni, warto sprawdzić kompletne systemy nawadniające do ogrodu, które znacznie usprawnią proces nawadniania naszego przydomowego ogrodu.

Zakup nasion i wysiew

Ostatnio kwestią będzie zakupienie wszystkich nasion i ich wysiew. Na tym etapie rzecz jasna kupujemy także sadzonki roślin i je rozsadzamy na uprzednio przygotowanych pod nie stanowiskach. Obecnie nie powinno być z tym większych trudności dla nikogo, gdyż jak najbardziej możliwy jest zakup nasion i nawozów przez internet, a to znacznie upraszcza sprawę. Można na spokojnie przejrzeć wszystkie rodzaje roślin i nawozów i wybrać dokładnie to, co będzie nam odpowiadać (oczywiście pamiętając o tym, aby ewentualnie na danych stanowiskach poprawić nieco jakość gleby pod poszczególne rośliny).

Podsumowanie

Widzimy więc bardzo wyraźnie, iż przygotowanie własnego, przydomowego ogrodu będzie od nas wymagać sprawnej organizacji prac, oraz pewnych umiejętności. Trzeba przygotować sobie projekt, dobrać wszystkie rośliny i przygotować dla nich glebę, pamiętając także o zaplanowaniu systemu nawadniania ogrodu, aby w razie braku opadów atmosferycznych mieć możliwość dostarczenia naszym roślinkom odpowiedniej ilości wody.

Na sam koniec pozostaje nam tylko życzyć powodzenia w pracy i jak najlepszych efektów w prowadzeniu swojego ogrodu. Jednocześnie zapraszamy do lektury kolejnych wpisów związanych z zakładaniem i prowadzeniem własnego ogrodu.

2 Replies to “Własny ogród – pierwsze kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *