Materiały geosyntetyczne i ich zastosowanie

Przemysł budownictwa techniczne, na chwilę obecną wykorzystuje coraz więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają nam osiągnąć o wiele wyższy poziom efektywności w pracy. Jednymi z najbardziej popularnych obecnie materiałów są zaś geosyntetyki, które wyraźnie przyczyniają się do podniesienia jakości realizowanych prac, oraz ich trwałości. Wpływają także w dużym zakresie na to, iż konstrukcje budowlane stają się bardziej odporne na obciążenia eksploatacyjne. Można więc powiedzieć, iż geosyntetyki, to obecnie materiały wręcz niezbędne w budownictwie technicznym.

Czym są materiały geosyntetyczne?

Przede wszystkim, warto sobie tutaj od razu wyjaśnić, czym owe geosyntetyki są. To materiały wytwarzane z włókien polimerowych, stosowane głównie w inżynierii budowlanej. Mogą być one także wytwarzane z granulatu polimerowego, pochodzącego w pełni z recyklingu. Możliwe jest więc osiągnięcie w przypadku ich produkcji sporego poziomu ekologiczności.

Geosyntetyki wbudowywane są w podłoże gruntowe, zapewniając nam zmianę jego właściwości poprzez dodatkową stabilizacją czy też zbrojenie. Bardzo często ich zastosowanie jest wynikiem konieczności rozwiązania pewnych problemów i trudności geotechnicznych. Tego typu rozwiązania sprawdzają się najczęściej w przypadku zbrojenia warstw podbudowy w trakcie realizacji budowy nowych dróg, autostrad, czy też linii kolejowych. Generalnie rzecz biorąc, materiały geosyntetyczne, mają za zadanie wzmocnić strukturę realizowanych inwestycji budowlanych, ograniczając tym samym ich koszty eksploatacyjne w przyszłości. Trwalsza struktura to dłuższy okres eksploatacji bez konieczności prowadzenia jakichkolwiek prac remontowych.

Gdzie stosowane są geosyntetyki?

Przede wszystkim w budownictwie drogowym i kolejowym. Niemniej jednak znajdziemy także liczne inne zastosowania materiałów geosyntetycznych. Zdecydowanie najczęściej, możemy się zetknąć z stosowaniem geosyntetyków w następujących przypadkach:

  • Budowa dróg, autostrad i linii kolejowych.
  • Budowa wszelkich placów manewrowych, lotnisk, parkingów.
  • Zabezpieczanie stromych skarp i nasypów przed ich osuwaniem się.
  • Zabezpieczanie zboczy nasypów, wałów przeciwpowodziowych przed erozją i wypłukiwaniem do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności.
  • Budowa murów oporowych, barier wodnych itp.

Mamy więc do czynienia z dość szerokim i powszechnym zastosowaniem materiałów syntetycznych w inżynierii budowlanej. W zasadzie, można powiedzieć, iż współcześnie, geosyntetyki można zastosować praktycznie przy każdej realizacji inwestycji budowlanej. Możliwe jest także ich zastosowanie podczas realizacji wszelkich prac związanych z wykańczaniem obejścia naszych domów i ogrodów. Są to więc materiały o wszechstronnym zastosowaniu, przy czym zawsze podnoszą znacznie trwałość realizowanych konstrukcji budowlanych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *