Skuteczna uprawa Rhododendronów w przydomowych ogrodach, wymaga od nas odpowiedniego podejścia, przede wszystkim w kwestii przygotowania uprawy. Późniejsza pielęgnacja nie jest już tak bardzo istotna, bowiem akurat ta rodzina roślin nie ma w tym zakresie zbyt wygórowanych wymagań. Trzeba jednakże prawidłowo się przygotować w zakresie prawidłowego doboru odmian do uprawy ogrodowej, a następnie w kwestii przygotowania odpowiedniej dla nich gleby i wyboru dogodnego stanowiska nasadzenia. Te trzy kwestie są w tym przypadku najistotniejsze i to właśnie na nie powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasz domowa hodowla Różaneczników i Azalii przynosiła wyśmienite efekty.
Odmiany Rhododendronów do uprawy ogrodowej.
Jak już wspomnieliśmy, kwestia kluczową będzie prawidłowy dobór odmian, sprawdzających się w uprawie ogrodowej. Jest to kwestie szalenie istotna, która będzie przekładać się na późniejsze efekty uprawy. Dobrze wybrane odmiany, sprawią, iż nasza, domowa hodowla Różaneczników będzie idealna pod każdym względem, a przede wszystkim, nie będzie narażona na problemy. Największym bowiem problemem dla większości roślin sprowadzanych z innych regionów w naszym kraju jest sezon zimowy. Odmiany Różaneczników i Azalii muszą więc być dostosowane do przetrwania mrozów zimowych. Obecnie takich odmian znajdziemy już stosunkowo dużo. Zarówno naturalnych, jak również sztucznie tworzonych. Możemy więc z całą stanowczością stwierdzić, iż na dzień dzisiejszy, znalezienie odpowiednich odmian Różaneczników oraz Azalii, sprawdzających się w hodowli ogrodowej, nie będzie poważnym problemem. Wystarczy wybrać się do profesjonalnej hodowli, gdzie nie tylko zakupimy odpowiednie odmiany, ale także uzyskamy podstawowe informacje w zakresie ich pielęgnacji.
Pozostałe kwestie związane z przygotowaniem hodowli.
Sam dobór odmian to ważna kwestia, jednakże nie jest wystarczający do tego, aby hodowla Różaneczników przynosiła nam odpowiednie efekty. Trzeba tutaj jeszcze zadbać o dobór odpowiedniego, dogodnego stanowiska nasadzenia, jak również o przygotowanie gleby do uprawy.
W kwestii stanowiska należy skupić się na tym, aby było ono zacienione i osłonięte. Pozwala to Różanecznikom oraz Azaliom osiągnąć wyższy poziom bezpieczeństwa podczas zimy. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wybór stanowisk nasadzenia w sąsiedztwie innych, nieco większych drzew i krzewów ozdobnych.
Jeśli chodzi o glebę, to wszystkie rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, wymagają gleby o kwaśnym odczynie pH w przedziale 5-6,5. Taki odczyn osiągnąć można poprzez zmieszanie ze sobą w równych proporcjach, następujących składników: gleba ogrodnicza, nie odkwaszony torf, oraz drobna kora sosnowa. Trzeba pamiętać, aby przygotować odpowiednio dużo gleby, gdyż do nasadzenia musimy przygotować sporych rozmiarów dołek wypełniony przygotowaną glebą. Można oczywiście kupić gotową mieszankę, jednakże w przypadku sadzenia większej ilości roślin, samodzielne przygotowanie mieszanki będzie z całą pewnością bardziej opłacalne.